Jan Nowak-Jeziorański wł. Zdzisław Jeziorański (1913-2005) - działacz polityczny, dziennikarz i pisarz. Urodził się w Berlinie. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku zbiegł z niewoli. Pracował dla Związku Walki Zbrojnej, uczestniczył w akcji N. W Londynie był kurierem Komendanta Głównego AK. Po wojnie zamieszkał w Londynie, działał w ugrupowaniu Niepodległość i Demokracja. Pracował też w radiu BBC oraz Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. W 1976 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, pełnił również funkcję ds. Europy Wschodniej w Departamencie Stanu. Powrócił do Polski w 2002 roku, zamieszkał wówczas w domu przy ul. Czerniakowskiej 178a. Uhonorowany Orderem Virtuti Militari, Orderem Orła Białego, Krzyżem Walecznych, a w Stanach Medalem Wolności. Jako pisarz używał pseudonimu Jan Zych. W jego twórczości dominowały wspomnienia z okresu II wojny światowej i powojenne oraz publicystyka. Najważniejsze z nich to: ;63 days. The story of the Warsaw Rising”, „Kurier z Warszawy”, „Wojna w eterze. Wspomnienia 1948-1956 Polska pozostała sobą Rozmowy o Polsce” i „Polska dziś i jutro”. Zmarł w Warszawie.
Spoczywa:
Cmentarz Powązkowski (kwatera 2, rząd II).
Upamiętnienia:
Ławeczka z rzeźbą Wojciecha Gryniewicza, umieszczona na skraju parku w pobliżu domu, gdzie mieszkał.
Osiedle Saska. 11 bloków o 6-13 piętrach z 1585 mieszkań. Osiedle powstało w 2010 wg proj. pracowni Hermanowicz Rewski Architekci. Przeniesiono tu razem z darnią 1,3 ha lasu mazowieckiego, przeznaczonego do wycięcia pod budowę drogi. Między blokami mają stanąć ławki, duże szachownice z figurami, zegary słoneczne, a na parterach jest miejsce na np. kawiarnie. Budowę osiedla poświęcił biskup Kazimierz Romaniuk. Prezesowi Szanajcy wręczył dwie książeczki z wyborem cytatów z Biblii o budowaniu i symbolice bramy. - Małe i cienkie, bo takie mamy czasy - zażartował.
Data nadania nazwy: 2007.03.07. W trakcie budowy osiedla roboczo nazywała się Anińska. 2012.12.14 ulica została przedłużona o odcinek między skrzyżowaniem ul. Poligonowej i ul. Kapelanów Armii Krajowej aż do Kanału Gocławskiego.