Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Ludwik Nabielak (1804-1883) - poeta, historyk i działacz polityczny. Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. W wieku 26 lat przyjechał do Warszawy. Pasjonował się historią konfederacji barskiej. W stolicy powierzono mu zadanie utworzenia jednostki spiskowców cywilnych. Jednym z jego pierwszych celów był atak na Belweder i schwytanie księcia Konstantego, co zakończyło się niepowodzeniem. Był członkiem gwardii honorowej, współzałożycielem Klubu Patriotycznego, uczestnikiem walk pod Iganiami, Ostrołęką i Grochowem. Od 1833 roku przebywał na emigracji we Francji, gdzie działał w Towarzystwie Demokratycznym Polskim, pracował też jako dyrektor gazowni w Barcelonie i kopalni miedzi w Algierii. Pisał rozprawy literackie i historyczne, poezję, był też tłumaczem literatury słowiańskiej.

Ciekawostki

Pierwotnie nazywała się Łazienkowska. Jeszcze pod koniec XIX w. wzdłuż dzisiejszej ulicy biegł Kanał Królewski, po którym podobno król Stanisław August Poniatowski płynął pięknie udekorowaną łodzią w odwiedziny do Izabelli Czartoryskiej. W czasie okupacji mieścił się tu Werkschutz Bruhn-Werke, na którego wartownię dokonał dywersji oddział porucznika Groźnego.

Stan obecny:
 Miejsce uświęcone krwią Polaków. 24.11.1943 zamordowano tu  10 więźniów Pawiaka. 10.07.1944 rozstrzelano tu 23 Polaków. 03.08.1944 odbyła się tutaj masowa egzekucja nieznanej liczby mieszkańców Mokotowa.
 Nr 2: Willa Mariana Dąbrowskiego. Jej właścicielem był wydawca, dziennikarz, przedsiębiorca, potentat prasowy dwudziestolecia międzywojennego (m.in. właściciel krakowskiego Ilustrowanego Kuriera Codziennego), w latach 1921-35 poseł na Sejm II RP (z ramienia PSL "Piast" a następnie z rekomendacji Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem).
 Nr 4: Dom J. Czochralskiego. Powstał na przełomie XIX i XX w. dla Pauliny Wierzbickiej. W 1928 dom przebudowano dla profesora PW Czochralskiego, zwanego ojcem elektroniki. Dziś jest to rezydencja ambasadora Słowacji 
 Nr 5: Garaż. Drugi adres Belwederska 16. Jeden z pierwszych garaży w Polsce, auto-salon i warsztat firmy Auto Koncern, gdzie promowano przede wszystkim Chryslery, później również Fiaty
 Nr 6:
~ Sielecka Fabryka Kapeluszy i Filców SA. Wyrabiano tu tanie nakrycia głowy, sprzedawane na wiejskich jarmarkach.
 Nr 11: Kamienica Kuhna-Bubno. Powstała ok. 1938 dla udziałowca firmy Telefunken, Rene Kuhna-Bubno.
 Nr 13: Kamienica Bronisława Rudzkiego. Powstała w 1938 dla B. Rudzkiego, właściciela eleganckiego sklepu ze sprzętem elektronicznym na Rysiej. Po wojnie spadkobiercą był aktor Kazimierz Rudzki (Wojna Domowa, Czterdziestolatek, Nie lubię poniedziałku). 
 Nr 15:
1a: Policealne Studium dla Pracowników Administracji Budżetowej.
 Nr 18a: Przedszkole nr 196 Kraina Misiów.
 Osiedle Belwederska. Powstało w rogu Belwederska, Piaseczyńska, Dolna na pocz. lat 60 XX w. wg proj. Eleonory Sekreckiej i Kazimierza Goławskiego. Przy Nabielaka są to 2 bloki.
 

Data nadania nazwy: 1921.07.05

Komentarze



Komentarze (0)