Informacje

Dodaj treść

Mysz - występujący w kilkunastu gatunkach niewielki gryzoń z rodziny myszowatych (łac. Muridae). Nazwana tak z powodu jej małej długości.

Ciekawostki

Powstała w XVIII w. jako ul. Mysza. Po stronie północnej stał pałac: Mniszchów, Opalińskiego i Piaskowskich. Od 1819, po przebudowie mieściła się tu Dyrekcja Jeneralna Dróg i Mostów. W 1824 zabudowano wylot ulicy. W czasie wojny zniszczona została kamienica na miejscu wylotu ulicy, a samą drogę odbudowano jako plac parkingowy w 1948. Co ciekawe, ulica miała być dwukierunkowa, a odbudowywane budynki zajęte przez amerykańskie konsorcja!

Stan obecny:
 Nr 2: Bank Inwestycyjny. Budynek powstał w 1955-6 wg proj. Bohdana Pniewskiego na potrzeby Ministerstwa Energetyki. W czasie PRL mieścił się tu Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk.
 Nr 5: Liberty Corner. Powstał wg proj. PRC Architekci. Mieści się tu siedziba PAP. Wcześniej na tym miejscu stał budynek cenzury, z którego pozostały kamienne portale z rzeźbami i napisami: Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
 

Data nadania nazwy: 1770 rok
Nazwa nadana ponownie 2012.05.17

KomentarzeKomentarze (0)