Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Powiśle

Informacje

Dodaj treść

Mieczysław Orłowicz (1881-1959)  geograf, krajoznawca. Ukończył prawo i historię sztuki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był miłośnikiem i popularyzatorem turystyki. Założył wraz z innymi studentami Akademicki Klub Turystyczny we Lwowie. Był autorem popularnych przewodników. Wyznaczał szlaki turystyczne, m.in. w Beskidach i Bieszczadach, z których część nazwano jego imieniem.

Spoczywa:
Grób w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim, 70 od strony zachodniej.

Upamiętnienia:
ul. Krakowskie Przedmieście 4/6 - tablica z piaskowca na ścianie od strony ul. Oboźniej (odsłonięcie w latach 60-tych XX w.).

Ciekawostki

Stan obecny:
Nr 6: w tym domu mieszkał Janusz Bukowski (1941-2005) - aktor i reżyser związany przez lata z różnymi warszawskimi teatrami: Powszechnym, Studio, Dramatycznym, Narodowym czy Ochota. W swym dorobku miał kilkadziesiąt ról zarówno teatralnych (np. Chochoł w "Weselu", Leonard w "Nie-Boskiej komedii" czy Radost w "Ślubach panieńskich") jak i filmowych (seriale: "W labiryncie", "Pogranicze w ogniu", "Więzy krwi", "Samo życie"). Jego sąsiadem był Stanisław Marian Fijałkowski (ur. 1934) - architekt, twórca gmachu Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim, Centralnej Biblioteki Uniwersyteckiej czy kampusu SGGW u zbiegu ul. Nowoursynowskiej i Ciszewskiego. Do grona lokatorów zaliczał się również profesor Janusz Haman (ur. 1923) - twórca inżynierii rolniczej w Polsce, wieloletni wykładowca SGGW-AR, członek PAN, specjalista w zakresie mechaniki gleby oraz teorii maszyn rolniczych.

 

Data nadania nazwy: 1972.12.20

KomentarzeKomentarze (0)