Marii Dąbrowskiej

Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Stare Bielany

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.

Maria Dąbrowska (1865-1952) - aktorka. Chociaż była rodowita warszawianką debiutowała na scenie w Kaliszu. Ze stolicą na dobre związała się dopiero na przełomie wieków, grając zarówno na scenach ogródkowych ("Nowy Świat", "Wodewil" czy "Na Chmielnej"), jak i tych stałych (w 1901 roku podpisała kontrakt z Teatrem Ludowym). Specjalizowała się w rolach komediowych (sztuki A. Fredry, M. Bałuckiego), śpiewała również w operach ("Verbum nobile" S. Moniuszki) i operetkach ("Zemsta nietoperza" J. Straussa). W niepodległej Polsce związała się ze scenami łódzkimi, w stolicy występowała jedynie gościnnie w "Oazie", "Sfinksie", "Nowej Rewii" oraz Teatrze Nowa Komedia. Zmarła w Łodzi.

Maria Dąbrowska (1889-1965) - pisarka. Pochodziła z dóbr Russów niedaleko Kalisza. Będąc najstarszą z rodzeństwa odebrała staranne wykształcenie - studiowała przyrodę, ekonomię oraz socjologię w Lozannie i Belgii. Jako pisarka debiutowała w 1910 roku krótkimi tekstami opublikowanymi w "Gazecie Kaliskiej" oraz "Zaraniu". W 1917 roku powróciła do Warszawy ( tu otrzymała świadectwo dojrzałości) i zamieszkała w domu przy ul. Polnej 40. Początkowo uczyła na kursach dla analfabetów, potem została bibliotekarką w Ministerstwie Reform Rolnych. Po siedmiu latach zrezygnowała jednak z pracy i poświęciła się wyłącznie pracy twórczej. W swym dorobku miała liczne opowiadania (m.in. tomy "Ludzie stamtąd", "Uśmiech dzieciństwa"), eseje i rozprawy (np. o J. Conradzie, A. Mickiewiczu, E. Orzeszkowej), dramaty historyczne ("Geniusz sierocy"), dzienniki, listy a przede wszystkim powieść "Noce i dnie". Tłumaczyła również literaturę rosyjską - dzieła A. Czechowa i M. Gorkiego. Pod koniec życia przeniosła się do mieszkania w al. Niepodległości (uchroniła lipy rosnące wzdłuż tej arterii przed wycięciem), miała również swój dom w Komorowie. Zmarła w Warszawie.

Spoczywa:
Cmentarz Powązkowski, Aleja Zasłużonych, 93 grób od strony zachodniej (proj. Marian Wnuk).

Upamiętnienia:
ul. Polna 40 - muzeum w jej mieszkaniu. Tamże pamiątkowa tablica z brązu na frontowej ścianie budynku, z wkomponowanym w tekst wizerunkiem pisarki (odsłonięcie 5 X 1979).

Ciekawostki

Ulica powstała na pocz. 70 XX w.
Stan obecny:

Nr 5a: Przedszkole nr 328 Akademia Pod Czereśnią.
 

Bloki osiedla Chomiczówka. Powstały między 1975 do końca lat 80 wg proj. Haliny Drzewiczewskiej na podstawie zwycięskiej pracy Bogusława Chylińskiego i Jerzego Skrzypczaka w konkursie na osiedle. Zamieszkało tu ponad 30.000 lokatorów.
 

Data nadania nazwy: 1974.12.20

Komentarze



Komentarze (0)