Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stegny

Informacje

Dodaj treść

Malta - wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Administracyjnie należy do Europy, jego stolicą jest Valetta. Taką samą nazwę nosi również sztuczne jezioro położone w Poznaniu oraz wieś w woj. lubuskim (powiat sulęciński, gmina Krzeszyce).

Ciekawostki

Powstała w latach 70 XX w. podczas budowy osiedla z wielkiej płyty. W związku z tym, że było ono najbardziej  wysunięte na południe, ulicom nadano nazwy kojarzące się z ciepłymi  krainami południowymi.

Stan obecny:

Nr 1,3,4,5,6: Bloki osiedla Stegny. Powstały w 1971-6 wg proj. Jadwigi Grębeckiej i Jana Szpakowicza. Miało tu zamieszkać ok. 30.000 osób. Domy miały być montowane z gotowych części produkowanych w miejscowej fabryce domów. Stanęło ok. 100 budynków. Wprawdzie nawet najmniejsze mieszkania mają jasne kuchnie i oddzielne WC i balkony lub loggie, ale ściany przemarzały. Obecnie elewacje ocieplono.

Nr 1: w tym domu mieszkała Zyta Anna Kaczyńska - Bartkowska (ur. 1940) - pisarka ukrywająca się pod pseudonimem Zyta Oryszyn, autorka kilku powieści (m.in. "Gaba-Gaba czyli 28 części wielkiego okrętu") i zbiorów opowiadań (np. "Madame Frankensztajn"). Jej mężem był poeta i pisarz Edward Stachura.

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)