Położenie

Dzielnice
Żoliborz
Osiedla
Marymont-Potok

Informacje

Dodaj treść

Małogoszcz - miasto gminne w woj. świętokrzyskim (powiat jędrzejowski). Nazwa pochodzi od imienia własnego Małogost, prawa miejskie w latach 1408 -1869 i od 1996 roku. 24 II 1863 roku generał Marian Langiewicz stoczył tu z wojskami rosyjskimi jedną z najbardziej krwawych bitew powstania styczniowego.

Ciekawostki

W X i XI wieku istniała tu wieś Polkowo (Polikowo, Pólkowo), własność książąt mazowieckich. Na przełomie lat 30 i 40 wieku XVII Władysław IV podarował wieś Kamedułom z Bielan. Przez teren wsi przepływały 4 rzeczki (potoki): Bełcząca, Drna, Rudawa i Polkówka. Stały tu już tartaki, browary, cegielnie i młyny. W związku z epidemią w 1624 roku powstał tu dzięki Łukaszowi Drewnie szpital i przytułek św. Ducha. W czasie potopu szwedzkiego wieś spalono doszczętnie. Odbudowała się ona jako Kępa Potocka.Osiedle domków wzniesione w latach 20.

Stan obecny:

Obecnie ulica nie posiada żadnych numerów: po jednej stronie jest boisko SP 65 (Mścisławska 1), a po drugiej posesje należące do Mścisławskiej 9, Mysłowickiej i Dygasińskiego 49a.

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)