Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Majdan - nazwa 17 miejscowości w Polsce (trzynastu wsi, dwóch gajówek, leśniczówki oraz osady).

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 2: Zalina. Przedwojenna posiadłość Chrystiana Sahla.

Bloki osiedla Grochowska. Powstały w latach 80 XX w. wg proj. Jerzego Kumelowskiego.

Bloki osiedla Majdańska. Powstały w latach 80 XX w. wg proj. Jerzego Kumelowskiego.

Nr 5: w tym domu mieszkał Mieczysław Fogg (1901-1990) - jeden z najbardziej znanych piosenkarzy. W swym dorobku miał kilkaset nagrań, z których najpopularniejsze to m.in. "Co nam zostało z tych lat", "Pierwszy siwy włos", "Piosenka o mojej Warszawie" czy "Walczyk Warszawy". W czasie okupacji hitlerowskiej występował w takich warszawskich kawiarniach, jak "Café Bodo", "Swann" i "U Aktorek", po wyzwoleniu przez rok prowadził przy ul. Marszałkowskiej 119 własną kawiarnię artystyczną"Café Fogg" a później kierował wytwórnia płytową "Fogg Record". Jest bohaterem biograficznego filmu Ludwika Perskiego "Sentymentalny pan" a swoje losy opisał w pamiętniku "Od palanta do belcanta". Dziś jest patronem skweru w okolicy ul. Boya-Żeleńskiego. Mało kto zna ten adres, bowiem Artysta zawsze podkreślał swój związek z al. Wyzwolenia.

Nr 13: w tym domu mieszkał Roman Dobrzyński (ur. 1937) - dziennikarz, esperantysta, wieloletni pracownik TVP, autor ponad 50 filmów dokumentalnych (m.in. "Orzeł nad Meksykiem", "Karnawał w Rio", "Wielki początek"), autor książki "Ulica Zamenhoffa", będącej wywiadem-rzeką z wnukiem twórcy esperanta.

Nr 30\36: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Szkoła powstała w 1946 jako Państwowe Gimnazjum Cukiernicze. Rozwinąć szkołę pomogły zakłady Wedla, stąd rekrutowali się również nauczyciele. Zakłady Wedla dały również pomieszczenia na zajęcia praktyczne. W 1951 powstało Technikum Przemysłu Cukierniczego. W 1967 oddano do użytku nowy budynek szkolny. W 1993 utworzono Technikum Gastronomiczne, a w 1999 Technikum Hotelarskie. Od 2002 szkoła nosi obecna nazwę. Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie nr 2.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 20.

Nr 38/40: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Ośrodek Szkolenia w Warszawie. Remiza strażacka została zbudowana w latach 1960. Jej czatownia (wieża) górowała nad Grochowem. Była to jedna z pierwszych ważnych instytucji tutaj.(podziękowania dla P. Rafała Wodzickiego)

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)