Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Słodowiec

Informacje

Dodaj treść

Antoni Erazm Magier herbu Szeliga (1762-1837)  fizyk, meteorolog, pedagog, varsavianista. Był rodowitym warszawiakiem (przyszedł na świat prawdopodobnie w pałacu Bielińskich przy ul. Królewskiej), związanym ze stolicą przez całe życie. Tu ukończył szkołę Komisji Edukacji Narodowej. Pracował jako wykładowca fizyki w Liceum Warszawskim, zasiadał również w Komisji Skarbowej. W swoim mieszkaniu w kamienicy przy ul. Piwnej 47 (na której klatce schodowej kazał podobno namalować planetarium) założył pracownię narzędzi, głownie fizycznych i meteorologicznych, które wykonywał na zamówienie głownie szkół. Do najważniejszych wynalazków zaliczyć należy prototyp alkomatu i barometr, w którym mnich wychodził ze swojego domku, zwiastując dobrą, wyżową pogodę. W latach 1803-1828 prowadził regularne badania meteorologiczne. Swoje spostrzeżenia dotyczące miasta z lat 1764-1834 zawarł w skończonym na cztery lata przed śmiercią swoistym pamiętniku zatytułowanym Estetyka miasta stołecznego Warszawy. Jego inne publikacje to m.in. Fizyka dla dzieci czyli Łatwe i proste tłumaczenie niektórych tey nauki części, Karta meteorograficzna Królestwa Polskiego, czyli Obraz odmian powietrza wystawiaiący graficznym sposobem nayważnieysze wypadki, O probach czyli sposobach probowania mocy wódek i spirytusów, dobierania ich wodą, ocenienia niedostatku ich mocy i dochodzenia ilości dolaney wody do piwa i O używaniu barometrów, termometrów, i innych narzędzi meteorologicznych. Swoim testamentem ufundował istniejący do dziś zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim a także ustanowił stypendium przyznawane przez Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego przez wiele lat był członkiem.

Spoczywa:
Cmentarz Powązkowski, kwatera 8, rząd I, miejsce 10. Żeliwna kolumna została wykonana w odlewni metali w Biołogoniu.

Ciekawostki

Ulica powstała na przeł. 50 i 60 XX w.

Stan obecny:

Bloki osiedla Bielany. Powstały w 1952-70 wg proj. Marii i Kazimierza Piechotków.

Nr 7a: Blok osiedla Bielany II. Powstał w 1964-5 wg proj. Marii i Kazimierza Piechotków z konstrukcją S. Getza. Mister Warszawy 1965.

Nr 25a: w tym domu mieszkała Teresa Brzóskiewicz-Stefanowicz (ur. 1929) - rzeźbiarka, twórczyni m.in. "Wisły-Wołgi" stojącej przed Teatrem "Capitol" (wykonana z białego marmuru kazachskiego, odsłonięta w 1985 roku), "Wiosny" (do obejrzenia na osiedlu Międzynarodowa) czy pomnika Ady Sari w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Data nadania nazwy: 1961.11.24

Komentarze



Komentarze (0)