Położenie

Dzielnice
Włochy
Osiedla
Raków

Informacje

Dodaj treść

Nazwa ulicy nie jest jednoznaczna, nie wiadomo bowiem, czy pochodzi od nazwy Łopuszany (w czasach II Rzeczypospolitej wieś położona w dawnym województwie tarnopolskim, w powiecie zborowskim - po II wojnie światowej przynależne do ZSRR a później Ukrainy), Łopuszna (wieś w woj. małopolskim, powiat nowotarski, gmina Nowy Targ) czy Łopuszno (wieś gminna w woj. świętokrzyskim, powiat kielecki).

Ciekawostki

Powstała w XIX w. jako droga forteczna z fortu Włochy w kierunku fortu Okęcie.
 

Stan obecny:

na wysokości numeru 16: krzyż przydrożny.

Nr 22: Zakłady Elektroniki Samochodowej ZELMOT. Firma powstała w 1910 produkując sprzęt oświetleniowy dla domów na Złotej 49 jako Fabryka Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniaka. W 1923 fabrykę przeniesiono na Wronią 23. W 1936 rozpoczęto produkcję reflektorów do samochodów i traktorów. W 1948 zakłady Marciniaka upaństwowiono i przekształcono w Zakłady Wytwórcze Aparatury Oświetleniowej. W latach 50 powstały zabudowania dzisiejszej wytwórni, gdzie kontynuowana jest działalność, od 2004 pod nazwą Zelmot Electronics. W latach 50 produkowano tu reflektory do Warszaw i od 1967 do Fiata 125p. W 2008 zakład przejęła pokrewna firma z Wieliczki WESEM.

Nr 32: Ośrodek Koordynacyjny Elektrotechniki Motoryzacyjnej. W latach 60 usunięto stąd Warszawskie Zakłady Budowy Urządzeń Chemicznych i umieszczono OKEM, magazyny, bakieliciarnię, transport zewnętrzny.
Nr 38: Hala Montażowa Przedsiębiorstwa Wystaw i Targów. Powstała w 1962 wg proj. Marka Ambroziewicza i Leona Pilicha.
Nr 49: Zakład Doświadczalny PONAR.
Nr 53: Zakład Doświadczalny Pras Automatycznych HYDROMAT.

Nr 117\123: Zakłady Wytwórcze Przyrządów Pomiarowych ERA.
 

Data nadania nazwy: 1954.08.03. Wcześniej nazywała się Włochowska.

KomentarzeKomentarze (0)