Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Leon Berenson (1882-1941) - adwokat, działacz polityczny. Był rodowitym warszawiakiem, absolwentem miejscowego gimnazjum filologicznego. W 1905 roku uzyskał doktorat z zakresu prawa na paryskiej Sorbonie, jednak już rok później powrócił do stolicy, gdzie nostryfikował dyplom i podjął pracę aplikanta w renomowanej wówczas kancelarii S. Patka. Był członkiem Koła Obrońców Politycznych, bronił wielu członków Polskiej Partii Socjalistycznej, za co władze carskiej stale go prześladowały. Podczas I wojny światowej był członkiem Rady Miejskiej m.st. Warszawy, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przeniesiony do służby dyplomatycznej i pracował na placówkach w USA oraz na Ukrainie. Po powrocie do kraju w 1923 roku otworzył własną kancelarię adwokacką, dalej specjalizując się w sprawach politycznych (m.in. podczas procesu brzeskiego). Sprzeciwiał się faszyzacji sądów. Przed wojna mieszkał w kamienicy przy ul. Narbutta 6. Po napaści hitlerowskiej, w związku ze swoim pochodzeniem, zamieszkał w getcie warszawskim, gdzie zmarł.

Ciekawostki

Stan obecny:

róg ul. Ostródzkiej: krzyż przydrożny.

Nr 31: Szkoła Podstawowa nr 112 im. Marii Kownackiej. Powstała przy grodziskiej plebanii w 1907. Po wojnie była filią szkoły podstawowej nr 231, gdzie dzieci uczyły się do klasy IV. W 1988 powstał ten budynek i szkoła się tu przeniosła, jednak dopiero od 1996 działa jako samodzielna placówka. W 2002 nadano szkole patrona. Jest to kameralna szkoła z 6 klasami i ok. 240 uczniami.

Filia Przedszkola nr 226 z Oddziałami Integracyjnymi. Główna siedziba przedszkola mieści się przy ul. Strumykowej 17. Proponowane są zajęcia muzyczne, plastyczne, językowe, teatralne, nauka judo, kurs tańca, religia, kinezjologia edukacyjna Paula Denisona.

róg ul. S. Chudoby: krzyż przydrożny.
 

Data nadania nazwy: 1979.01.31

KomentarzeKomentarze (0)