Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Tarchomin

Informacje

Dodaj treść

Leliwici - rody szlacheckie pieczętujące się herbem Leliwa (w błękitnym polu złoty półksiężyc w górę z taką gwiazdą powyżej, w klejnocie na pawim ogonie znajduje się samo godło, zaś labry herbowe są błękitne, podbite złotem). Pierwotną wersją godła miał się posługiwać już w 1140 roku Bertold z Garsten, w takiej formie jako pierwszy posłużył się nim Spytko z Melszyna w 1324 roku. Największe znaczenie odegrali na ziemi krakowskiej i sandomierskiej zaś najsłynniejsi mężowie wywodzący się z nich to:

Spytko I z Melsztyna (zm. ok. 1354) - kasztelan krakowski, zaufany Władysława Łokietka i wychowawca Kazimierza Wielkiego, pierwszy użytkownik pieczęci z nowym herbem.

Jan z Melsztyna, Tarnowa i Książa (zm. ok. 1375) - syn Spytka I, kasztelan krakowski od 1366 roku, przewodniczący sądu krakowskiego.

Spytko II z Melsztyna (1364-1399) - syn Jana, wojewoda krakowski od 1384 roku, inicjator podpisania unii Litwy z Koroną w Krewie, rzecznik małżeństwa Jadwigi i Władysława Jagiełły.

Wincenty z Granowa (zm. po 1410) - starosta generalny wielkopolski, zaufany króla Władysława Jagiełły, uczestnik bitwy pod Grunwaldem, gdzie wystawił własną chorągiew.

Spytko III z Melsztyna (1398-1439) - syn Spytka II, kasztelan biecki, sojusznik husytów, uczestnik bitwy pod Grotnikami w której zginął.

Jan Melsztyński (zm. 1474) - syn Spytka III, protegowany Kazimierza Jagiellończyka, uczestnik walk z Krzyżakami, wzięty do niewoli w bitwie pod Chojnicami

Spytko IV z Melsztyna (1435-1503) - syn Spytka III, kasztelan zawichojski.

Ciekawostki

Stan obecny:
 

Data nadania nazwy: 1960.05.05

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)