Kujawy - historyczna kraina i region etnograficzny w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci (Pojezierze Wielkopolskie) w środkowej Polsce o najlepszych glebach w kraju - czarnych ziemiach. To także nazwa trzech wsi (woj. mazowieckie, powiat garwoliński, gmina Miastków Kościelny; woj. opolskie, powiat krapkowicki, gmina Strzeleczki oraz woj. świętokrzyskie, powiat opatowski, gmina Iwaniska) a także kolonii (woj. kujawsko-pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński, gmina Ciechocin).
Do 1954.04.12 taką samą nazwę nosiły dzisiejsze ulice: Harmonistów oraz Zamiejska.
Powstała w 1896 roku jako droga dla mieszkańców, udostępniona przez właściciela tych ziem, Kazimierza Witkowskiego.
Stan obecny:
Nr 1: Willa Strzeleckiego. W 1915 roku przeniósł się tu Rudolf Strzelecki z ul. Siennej razem z pierwszą w Warszawie Fabryką Środków Opatrunkowych. W 1931 roku posiadłość kupił Związek Kas Chorych, trzy lata później dom został "wchłonięty" przez ZUS.
Nr 3: Kamienica firmy Cynkownia Warszawska T. Rapackiego i Zygmunta Święcickiego. Powstała w latach 1928-1929 z dwoma podwórzami i 4 piętrami.
Nr 5: Budynek fabryczny Witolda Glińskiego. Fabryka powstała na pocz. lat 20 XX w. na terenie kolonii Gercharta (później Michałówka). Budynek powstał ok. 1925 roku, połączony z oficynami boczną i poprzeczną. W latach 1928-32 dom dzierżawiła firma Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. W 1934 roku dom przejął Henryk Kolberg i uruchomił tu wytwórnię urządzeń optycznych H. Kolberg i S-ka. Dziś mieści się tu w północnym skrzydle Biblioteka Lekarska.
Data nadania nazwy: międzu 1914 a 1919 rokiem.