Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Kroże - miasteczko na Żmudzi (zachodnia Litwa) nad rzeką Krożentą, w obwodzie szawelskim, wspominane już w 1257 roku. W 1614 roku hetman Jan Karol Chodkiewicz ufundował tu kolegium jezuickie a jednym z jego wykładowców był Maciej Kazimierz Sarbiewski. Od 1817 roku działało tu pod patronatem Uniwersytetu Wileńskiego gimnazjum, w którym w 1823 roku powstało tajne antyrosyjskie stowarzyszenie polskich uczniów "Czarni Bracia". Wg innej etymologii nazwa pochodzi raczej od poprzecznej ulicy, Różanej. Ulica o której mowa wiedzie "ku Różanej", stąd "króżańska" (podziękowania dla p. A. Przemyskiego).

Ciekawostki

Pod koniec XIX w. wschodni odcinek ulicy przebiegał przez grunty Osady Albinów, własność Albiny Makowskiej i w 1899 dokonano parcelacji; ulica stanowiła prawdopodobnie drogę dojazdową. Jako pełnoprawna ulice wytyczono ją w 1908-11, nosiła wtedy nazwę Leonarda. Nazwę zmieniono na dzisiejszą w 1916, po przyłączeniu do Warszawy.

Stan obecny:

Nr 6: Kamienica Marty Domaniewskiej. Powstała w 1940-1 na miejscu kamienicy Stanisława Halika z lat 20 XX w.

Nr 8: Kamienica Janiny Rykowskiej. Powstała w 1940-2 jako bliźniaczy do nr 6.

~ Nr 11\13: Bristol. Piętrowa kamienica z pocz. XX w. W latach 20 należała do Ludwika Glińskiego. Mieszkali tu krowiarze, czyli drobni hodowcy i pośrednicy handlu bydłem. Rozebrano ją ok. 1960

~ Nr 15: Kamienica Stefanówek. Powstała na pocz. XX w. W latach 30 właścicielami byli Smoleńscy. Kamienica dotrwała aż do lat 90, kiedy ją rozebrano.

Nr 16: Kamienica socreal. Powstała w latach 50 XX w.
~ Kamienica Moszka Bieguna. Powstała w latach 20 XX w., rozebrana w latach 50.
 

Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)