Położenie

Dzielnice
Ursus
Osiedla
Niedźwiadek

Informacje

Dodaj treść

Bona Sforza d'Aragona (1494-1557) - królowa Polski. Była wszechstronnie wykształconą córką tytularnego księcia Mediolanu, w 1517 roku poślubiła per procura króla Zygmunta I Starego. Była bardzo zaangażowana w sprawy polityczne - dążyła do wzmocnienia władzy monarszej oraz przekształcenia tronu polsko-litewskiego z elekcyjnego w dziedziczny, doprowadziła do zawarcia pierwszego w historii przymierza polsko-francuskiego i traktatu pokojowego z sułtanem Turcji. Będąc jeszcze na Wawelu zakupiła kolekcję 60 arrasów. Od 1545 roku była księżną Mazowsza, trzy lata później, po śmierci męża, przeniosła się do Warszawy i zamieszkała w Ujazdowie. Dbała o rozwój przemysłu w mieście - nad rzeką Drną (płynącą od dzisiejszego Dworca Głównego, ulicami Towarową i Okopową, pod Dworcem Gdańskim, Cytadelę aż do Klubu Sportowego "Spójnia") założyła m.in. folusz i blech bielący płótna, młyn papierniczy i wytwórnię mieczów i kos, zapoczątkowała także pomiar włóczny i wprowadziła nowy porządek ogniowy. Pod koniec życia powróciła do Bari, gdzie zmarła, rzekomo otruta.

Ciekawostki

Powstała na gruntach folwarku Gołąbki, kupiony w 1923 przez premiera Władysława Grabskiego, który sporządził plan urbanizacyjny i dokonał parcelacji posiadłości.

Stan obecny:

Magiczny Krąg Mocy. Wzorowany na megalitycznych kręgach Gotów z I i II w ne. Składa się z 21 głazów tworzących tzw. Kromlech. Krąg powstał wg projektu swojego pomysłodawcy, Jakuba Zemły. Są ustawione wg wskazań radiestety i mają usuwać zmęczenie po ok. 30 min. Nie powinno się przebywać tu dłużej niż 45 min.

Data nadania nazwy: w tym brzmieniu 2012.11.08. Wcześniej nazywała się Graniczna a 1979.01.01 - 2012.11.08 nazywała się Bony.

KomentarzeKomentarze (0)