Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz herbu Syrokomla ps. Władysław Syrokomla (1823-1862) - poeta i tłumacz zwany "lirnikiem wioskowym". Pochodził ze Smolgowa - niewielkiej wsi w dzisiejszym obwodzie mińskim na Białorusi. Kształcił się w Nieświeżu i Nowogródku, następnie został kancelistą w dobrach Radziwiłłów. Od 1844 roku do końca życia był dzierżawcą wsi - początkowo Załucza, później Borejkowszczyzny pod Wilnem. Zadebiutował właśnie w 1844 roku gawędą poetycką "Pocztylion". W swym dorobku autorskim miał również dramaty historyczne ("Kacper Karliński"), gawędy wierszem ("Janko Cmentarnik" czy "Wielki Czwartek") oraz satyry ("Niewinnej duszyczce"). Tłumaczył głównie z łaciny (utwory J. Kochanowskiego, S. Klonowica i M. Sarbiewskiego), niemieckiego (wiersze J. W. Goethego i H. Heinego) oraz rosyjskiego (twórczość M. Lermontowa czy T. Szewczenki). Zaangażowany w liczne działania patriotyczne był prześladowany przez władze carski i wielokrotnie osadzany w areszcie domowym. Zmarł w Wilnie.
Spoczywa:
Cmentarz Na Rossie w Wilnie.
Stan obecny:
Bloki osiedla Bródno. Powstały w 1964-1983 wg proj. Jerzego Stanisławskiego, Janiny i Tadeusza Szuleckich. Po rozstrzygniętym w 1961 konkursie na osiedle na 60.000 osób, trzeba było wysiedlić z 371 hektarów 7500 osób i uzbroić cały teren. Powstało tu ok. 200 bloków, w których zamieszkało ok. 80.000 osób.
Nr 2: Kościół św. Włodzimierza. W 1982 ks. prałat Henryk Załaś rozpoczął starania o budowę nowego kościoła na Bródnie, ponieważ dwie istniejące parafie nie dawały rady z ilością wiernych. Dopiero w 1989 zaakceptowano lokalizację świątyni i już 12.11 tego roku w prowizorycznej kaplicy odbyła się pierwsza msza. W 1992 uzyskano pozwolenie na budowę kościoła i pracę rozpoczęto. Kościół powstawał w 1999-2002. Wnętrze kościoła ma przypominać bezkres stepowych pól,zamieszkanych przez ludy, które nawracał św. Włodzimierz. Wołtarzu głównym znajduje się wizerunek patrona i dwóch aniołów. Po prawej stronie ołtarza jest Matka Boża Włodzimierska, natomiast po lewej — Matka Boża Nieustającej Pomocy. Na lewej ścianie kościoła znajdują się obrazy św. Hieronima i św. Bazylego, patronów bródnowskich ulic znajdujących się niedaleko świątyni. Po przeciwnej stronie umieszczono obrazy świętych związanych z krzewieniem chrześcijaństwa na polskich ziemiach, patronów naszego kraju — Wojciecha i Stanisława. Kościół ma dwie kaplice boczne:Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego. Przy kościele działają Ruch Światło-Zycie i WspólnotaNeokatechumenalna oraz tradycyjne grupy parafialne: Ruch Rodzin Nazaretańskich, Rycerstwo Niepokalanej, Totus Tuus, Żywy Różaniec i inne.
Bazar. Przeniesiony został z ulicy Kondratowicza na przeł. lat 80 i 90 zajmował całą długość ulicy między numerem 23 a 27.
Nr 4: Blok osiedla Bródno.
Nr 4a: Blok osiedla Bródno. W parterze bloku mieści się od początku popularny na Bródnie Dom Książki
Nr 4b: Blok osiedla Bródno
Nr 4c: Blok osiedla Bródno.
Nr 8: Szpital Bródnowski. Na kompleks szpitalny składa się 12 budynków i park przyszpitalny. Całość oddano do użytku 22.01.1981. Mieści się tu 8 Katedr i Klinik II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Instytutu Żywienia i Żywności, 5 oddziałów szpitalnych oraz 6 zakładów diagnostycznych i terapeutycznych. Oprócz tego działa tu Przychodnia Przyszpitalna z 30 Poradniami Specjalistycznymi oraz Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Szpital może pomieścić 669 pacjentów.
Nr 11:
~ Vega-Pol. W latach 80 powstał tu pawilon sklepowy, przekształcony potem w sklep całodobowy. Pawilon rozebrano w 2011 pod budowę bloku.
Nr 13: Blok osiedla Bródno.
Nr 15: Blok osiedla Bródno.
Nr 17: Blok osiedla Bródno.
Nr 18: Blok Wspólnoty Mieszkaniowej Ziemi Mazowieckiej. Mieszczą się tu 244 mieszkania i 25 lokali użytkowych.
Nr 19: Blok osiedla Bródno.
Nr 20: Ratusz Dzielnicy Warszawa Targówek. Powstał w latach 1996-8.
Nr 22: Blok Wspólnoty Mieszkaniowej Kondratowicza 22. Budynek powstał w 2002 roku, ma 16 pięter, 147 mieszkań i 17 lokali handlowych.
Nr 23: Pawilon. Powstał wraz z budową osiedla bloków Bródno. Mieścił piekarnię, bar, obecnie działa tu oddział banku Millenium.
Nr 25: Pawilon. Powstał wraz z budową osiedla bloków Bródno. Mieścił się tu sklep Baltony, sklep rybny, w latach 90 powstał Dom Handlowy BX, ale nie wytrzymał konkurencji sąsiednich i bazarku. Do dziś działa tu DH BX, Amrit Kebab (wcześniej Pizzeria Paola), bar Stokrotka…
Nr 27: Pawilon. Powstał wraz z budową osiedla bloków Bródno. Mieścił się tu Empik, ale w latach ‘80\90 został zastąpiony domem handlowym i szkołą języków obcych Worldwide. Do dziś działa tu sklep spożywczy, na pocz. XX w. powstał tu sklep City Sport.
Nr 27a: Pizza Dominium. Restauracja powstała w XXI w. na miejscu kwiaciarni.
Nr 27b: Pawilon. Powstał wraz z budową osiedla bloków Bródno.
Nr 29: Blok osiedla Bródno.
Nr 29a: Blok osiedla Bródno
Nr 31: Blok osiedla Bródno.
Nr 35: Kredyt Bank.
Nr 37: Centrum handlowe Kondratowicza. Powstało w latach 90 XX w., można było tu kupić wszystko, czego brakowało jeszcze w sklepach. Były to dwa piętra małych kramów i stoisk z asortymentem różnego rodzaju. W związku z kolorem budynku, zwany był on ‘Trumną.
Nr 41: Blok osiedla Bródno.
Nr 41a: Piekarnia Grzybki.
Nr 45: Blok mieszkalny. Powstał w 2001
Data nadania nazwy: 1930.03.13. Wcześniej odcinek od ul. Codziennej do św. Wincentego zwany był Szosą Forteczną albo Fortówką.