Położenie

Dzielnice
Targówek
Osiedla
Targówek Mieszkaniowy

Informacje

Dodaj treść

Nazwa nadana od kształtu ulic w okolicy (Handlowa, Ossowskiego).

Do 1954.04.12 taką samą nazwę nosiła dzisiejsza ul. Mleczna.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Targówek. Powstały w drugiej poł. lat 70 XX w. wg proj. Małgorzaty Handzelewicz i Zbigniewa Wacławka. Na pocz. lat 70 ogłoszono konkurs na osiedle współgrające ze starą zabudową: najlepiej wypadł projekt małżeństwa Wacławka i Handzelewicz. Bloki mają różną ilość pięter i są zróżnicowane.

Nr 20: Teatr RAMPA. Budynek powstał w 1950 wg proj. Zenona Buczkowskiego, Zbigniewa Pawlaka i Zbigniewa Zagrodzkiego. Były plotki, że miała to być końcowa stacja metra, ale w związku z zarzuceniem projektu, powstał tu Dom Kultury. Nie jest to prawdą, ponieważ metro miało iść na Targówek Fabryczny i końcowa stacja miała powstać przy ul. Mieszka I. W 1975 funkcję dyrektora objął Marian Jonkajtys, który stworzył tu scenę muzyczną, a występowali tu m.in. Danuta Rinn, Alicja Majewska, Tadeusz Ross... W 1981 kierownictwo objął Jan Krzyżanowski i zmienił profil teatru z muzycznego, na normalny. Grali tu wówczas Sława Przybylska, Aleksandra Koncewicz, Mieczysław Voit, Andrzej Tomecki. Oprócz musicali grano również klasykę. W 1987 Andrzej Strzelecki, przejmując teatr, sprawił, że stał się on bardzo popularny. Występowali tu Janusz Józefowicz, Stanisław Tym, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, a także wiele gościnnych gwiazd. W 1990 Józef Chmiel i Marek Moczorat wykonali nowe wnętrza dla teatru. W 1996 dyrektorem został Andrzej Maciejewski, który przywrócił mnogie funkcje teatru, a po nim kierownictwo objął Krzysztof Miklaszewski w 1997. Na pocz. XXI w. teatr popadł w kłopoty finansowe i musiał rozszerzyć repertuar. W 2003 dyrektorem zostaje Jan Prochyra.
 

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Podczas przemianowań 1954.04.12 nie została zmieniona.

Komentarze




Komentarze (0)