Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Służew

Informacje

Dodaj treść

Andrzej Kmicic - główny bohater "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Był chorążym oraszńskim, uczestnikiem bitwy pod Beresteczkiem, który w 1655 roku przybył do Wodoktów i tam poznał swoją przyszłą żonę Oleńkę Billewiczównę. Za sprawą testamentu jej dziada zamieszkał w pobliskim Lubiczu, gdzie szybko popadł w konflikt z miejscową szlachtą. Podczas porwania Oleńki poznał broniącego jej Michała Wołodyjowskiego, później przysiągł wierność Januszowi Radziwiłłowi. Uznanemu za zdrajcę i skazanemu na rozstrzelanie życie uratowały listy, w których hetman wyrzucał mu wstawianie się za zbuntowanymi oficerami - Skrzetuskim i Zagłobą. Nadal wierny Radziwiłłom od Bogusława dowiedział się prawdy o motywach ich działań, wówczas to porwał księcia, co przepłacił ciężkim zranieniem. Podczas kuracji ostrzegł Wołodyjowskiego, podpisując swój list nazwiskiem "Babinicz", później zaś zgłosił się do obrony klasztorów paulinów na Jasnej Górze. Odtąd stał się wiernym poddanym króla Jana Kazimierza, choć dopiero ciężko ranny wyjawił mu swoje prawdziwe nazwisko. Ślub z ukochaną wziął dopiero w 1657 roku w kościele w Upicie, po czym wraz z żoną osiadł w Wodoktach.
Do 1954.05.20 patronował dzisiejszej ul. Nowowiśniowej.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Służew nad Dolinką. Powstały w latach 1973-9 wg proj. Janusza Nowaka. Są to kolonie bloków z własną zielenią i placami zabaw dla dzieci. Każda kolonia ma inny kolor.

Nr 1: w tym domu mieszkała Jadwiga Jankowska-Cieślak (ur. 1951) - znakomita aktorka, pamiętna z takich filmów, jak "300 mil do nieba", "Pierścionek z orłem w koronie" i seriali "Miasteczko", "Polskie drogi" oraz "Jan Serce".
 

Data nadania nazwy: 1946.12.31

KomentarzeKomentarze (0)