Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Sielce

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.
 

Stanisław Kierbedź herbu Ślepowron (1810-1899) - budowniczy mostów, inżynier komunikacji, rzeczywisty radca tajny. Pochodził z Nowego Dworu na Litwie, studiował matematykę oraz fizykę na Uniwersytecie w Wilnie a naukę kontynuował w Instytucie Korpusu Inżynierów Dróg Komunikacyjnych w Petersburgu. Później zwiedził prawie całą Europę zapoznając się z nowinkami technicznymi, przygotowując na polecenie władz carskich studium porównawcze środków transportu i komunikacji, za co przyznano mu Katedrę Mechaniki Stosowanej w Petersburskim Instytucie Górniczym. Mosty zaczął projektować w 1842 roku a jego pierwszym dziełem był oddany osiem lat potem Most Błagowieszczański na Newie właśnie w tym mieście. W latach 1859-64 zaprojektował i wybudował w Warszawie most Aleksandryjski (dziś w tym miejscu Śląsko-Dąbrowski), którego lokalizację w pewnym sensie uwarunkował wiadukt zbudowany wcześniej przez Feliksa Pancera. Na emeryturę przeszedł w 1891 roku, zamieszkał wówczas w stolicy, gdzie zmarł
Upamiętnienia:
Pamiątkowa tablica z piaskowca na ścianie pod wiaduktem Trasy W-Z, wmurowana w 1983 roku (od 1949 roku znajdowała się w lapidarium kamiennej rzeźby zlokalizowanym obok wiaduktu przy ul. Grodzkiej).

Stanisław Kierbedź (1845-1910) - inżynier komunikacji. Był bratankiem Stanisława, fundatorem (wraz z żoną Eugenią) - wielu budynków użyteczności publicznej, m.in. gmachu Szkoły Sztuk Pięknych. Jego żona ufundowała zaś w 1914 roku gmach Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej 26. Przez wiele lat mieszkał w podwarszawskim Ołtarzewie.

Spoczywają:
wszyscy na Cmentarzu Powązkowskim, kwatera M, rząd V-VI, miejsce 18/19.
1922.09.01 - 1948.11.15 jego imię nosił dzisiejszy Most Śląsko-Dąbrowski.

Ciekawostki

Stan obecny:

Data nadania nazwy:
1962.04.12

Komentarze



Komentarze (0)