Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stegny

Informacje

Dodaj treść

Kartagina - starożytne miasto-państwo znajdujące się w pobliżu dzisiejszego Tunisu (stolica Tunezji), założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Zniszczone w 146 r. p.n.e. w efekcie kilku wojen z Rzymem stało się jego kolonią, jednak po podboju tych terenów przez Arabów w VII w. straciło na znaczeniu i opustoszało. Dziś miejscowe stanowiska archeologiczne są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

Powstała w latach 70 XX w. podczas budowy osiedla z wielkiej płyty. W związku z tym, że w czasie budowy osiedla było ono najbardziej wysunięte na południe, ulicom nadano nazwy kojarzące się z ciepłymi krainami południowymi.
 

Stan obecny:

Nr 1: Blok osiedla Stegny. Powstały w 1971-6 wg proj. Jadwigi Grębeckiej i Jana Szpakowicza. Miało tu zamieszkać ok. 30.000 osób. Domy miały być montowane z gotowych części produkowanych w miejscowej fabryce domów. Stanęło ok. 100 budynków. Wprawdzie nawet najmniejsze mieszkania mają jasne kuchnie i oddzielne WC i balkony lub loggie, ale ściany przemarzały. Obecnie elewacje ocieplono.
 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)