Juliana Bruna

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Julian Brun (1886-1942) - działacz ruchu robotniczego, publicysta. Rodowity warszawiak, działający na Pradze członek Związku Młodzieży Socjalistycznej a potem Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, zmuszony był przez władze carskie do emigracji. Znalazł się w Paryżu, gdzie zdobył zawód fotograwera (ze wszystkich polskich szkół był usuwany ze względu na swoje poglądy, organizowanie strajków i udział w manifestacjach). Podczas I wojny światowej był korespondentem handlowym w Bułgarii, w 1919 roku wrócił do Polski i znalazł się w szeregach Komunistycznej Partii Polski, szybko stając się członkiem jej Komitetu Centralnego. Ponownie został aresztowany w 1923 roku i tym razem skazany na osiem lat więzienia. W czasie odbywania wyroku w warszawskich więzieniach (na Pawiaku i na Mokotowie), napisał swoje słynne dzieło - utrzymaną w marksistowskim duchu krytykę "Stefana Żeromskiego tragedia pomyłek". Po trzech latach opuścił areszt na mocy wymiany więźniów z ZSRR i znalazł się w Brukseli jako korespondent TASS. Tam też został aresztowany po wybuchu wojny, jednak zbiegł z konwoju i wraz z pracownikami radzieckiej ambasady w Vichy został ewakuowany do ZSRR. Zmarł w Saratowie, gdzie założył polską redakcję przy ukraińskiej radiostacji.

Jego nazwisko od wielu lat znajduje się na listach patronów do dekomunizacji.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 2: Blok osiedla Bruna. Powstał w 1960-1 wg proj. Ireny i Tadeusza Brygiewiczów i J. Bluma. 11-kondygnacyjny wieżowiec z tarasem i salą klubową na dachu, otrzymał tytuł Mistera Stolicy w 1964.
Nr 11: Szkoła Podstawowa nr 70 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Monte Cassino.
Nr 18: Przedszkole Niepubliczne.
Nr 34: w tym domu mieszkał Piotr Figiel (ur. 1940) - kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent, twórca wielu niezapomnianych przebojów (m.in. "Powrócisz tu", "Jaka jesteś Mario", "To był świat w zupełnie starym stylu", "Dwadzieścia lat a może mniej") i znakomitej muzyki filmowej (np. "Con Amore", "Przepraszam, czy tu biją?", "Bo oszalałem dla niej", "Misja specjalna", "Piłkarski poker").
Bloki Osiedla Batorego Zachód. Powstały na zachód od al. Niepodległości w 1961-4 wg proj. Ireny i Tadeusza Brygiewiczów. Wyższe bloki, 10-piętrowe, mają mieszkania mniejsze, M2 i M3, czteropiętrowe dla liczniejszych rodzin.
Data nadania nazwy: 1962.04.12

Komentarze




Komentarze (0)