Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Muranów

Informacje

Dodaj treść

Józef Bellotti (zm. 1708) - włoski architekt związany z dworem Michała Korybuta Wiśniowieckiego a potem Jana III Sobieskiego. W stolicy osiedlił się ok. 1660 roku. Niewiele wiadomo o początkach jego działalności, pierwszą potwierdzoną pracą były sztukaterie do pałacu w Wilanowie (1681). Później brał udział w budowie pałacu Krasińskich (1682-1689), równolegle kierując budową kościoła św. Krzyża. W tym samym czasie wzniósł na Krakowskim Przedmieściu statuę Matki Boskiej Passawskiej (rok 1683 - wotum dziękczynne za Wiktorię Wiedeńską), w 1689 roku zakończył też budowę pałacu Radziwiłłów na Krakowskim Przedmieściu. Pod koniec życia zajął się głównie budowlą sakralną - współpracował przy budowie kościoła św. Ducha, kościoła Ojców Paulinów, miał również zaprojektować kościół Opieki św. Józefa Oblubieńca (Panien Wizytek) na Krakowskim Przedmieściu (u wylotu ul. Królewskiej). Jednym z nielicznych wyjątków od tej reguły była restauracja pałacu Ossolińskich (1694). Zmarł podczas zarazy morowej szalejącej wówczas w Warszawie.

Między 1928.05.14 a 1948.11.15 był patronem nieistniejącej już ulicy na Żoliborzu. Znajdowała się ona na północny wschód od skrzyżowania dzisiejszej al. W. Reymonta z ul. J. Kochanowskiego.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Muranów I. Powstały w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzecim lokatorem Muranowa był kontroler z MZK Marian Jackowski. Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy.
 

Data nadania nazwy: 1962.12.21.

KomentarzeKomentarze (0)