Położenie

Dzielnice
Bemowo
Osiedla
Jelonki Północne

Informacje

Dodaj treść

Jan I Olbracht (1459-1501) - król polski od 1492 roku. Był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, starannie wykształconym przez Jana Długosza i Kallimacha. Był pretendentem do tronu węgierskiego, księciem głogowskim, oleśnicko-wołowskim i opawskim. Jego politykę zagraniczną zdominowały głownie problemy z Turcją, Węgrami i Mołdawią, którą za wszelką cenę próbował podporządkować Rzeczypospolitej (porażka w bitwie pod Koźminem na Bukowinie w 1497 roku, po której ukute zostało powiedzenie "Za króla Olbrachta wyginęła szlachta"). W polityce wewnętrznej zdecydowanie wzmocnił stan szlachecki (przywileje nadane w Nowym Korczynie w 1493 roku oraz trzy lata później w Piotrkowie), doprowadził do ukształtowania dwuizbowego sejmu walnego, dbał o rozwój miast a co za tym idzie również handlu. Zmarł w Toruniu, spoczął na Wawelu.

Ciekawostki

Stan obecny:
Bloki osiedla Sowińskiego. Powstały w 1958-66 wg proj. Aleksandra Kirowa i Lecha Zaborskiego. Zastosowano tu początkowo tzw. ‘płynną tapetę, która nie chciała się trzymać na ścianach i odpadała płatami. Trzeba było tynkować budynki od nowa.

Bloki osiedla Mszczonowska powstały w 1970-5 wg proj. Krzysztofa Stańczyka. Nazwane Mszczonowska, bo ta ulica miała być poprowadzona z Ochoty przez Wolę i osiedle miało stać wzdłuż niej. Nazwa mocno na wyrost, bo przedłużenie Mszczonowskiej nigdy nie powstało... Na zachód od ulicy.

Nr 19: w tym domu mieszkał Jan Basara (ur. 1929) - dialektolog, polonista, redaktor trzech tomów "Ogólnosłowiańskiego Atlasu Językowego".

Nr 94: Kościół pw Dobrego Pasterza. Powstał w 1996 wg proj. Konrada Kucza-Kuczyńskiego i Andrzeja Miklaszewskiego.

Data nadania nazwy: 1928.05.14

KomentarzeKomentarze (0)