Nazwa ulicy nie jest jednoznaczna, nie wiadomo bowiem, czy pochodzi od nazwy Jakubowo (sześć wsi - dwie w woj. kujawsko-pomorskim i po jednej w woj. mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim; dwie osady - woj. warmińsko-mazurskie i wielkopolskie oraz osada leśna w woj. pomorskim) czy Jakubów (trzynaście wsi - pięć w woj. mazowieckim, po trzy w woj. dolnośląskim oraz łódzkim i dwie w woj. świętokrzyskim).
Etymologia tej nazwy może być jednak zupełnie inna. Jakubowicze tak zgodnie z tradycją zwano żydowskich kupców. Przy tej ulicy działali właśnie na pocz. XX w. żydowscy handlarze nieruchomościami.
Do 1954.04.12 taką nazwę nosiła również obecna ul. Naukowa.
Powstała jako jedna z pierwszych na Saskiej Kepie. Początkowo zwała się Jakubowiczów lub Jakubowicza.
Stan obecny:
Nr 14: Willa Trylińskiego. Zaprojektował ją dla siebie Czesław Przybylski , ale po jego śmierci wprowadził się tu inż. Władysław Tryliński (1878-1956), pionier drogownictwa w Polsce, wynalazca trylinek, betonowych płyt na nawierzchnię, także konstruktor - wspólnie ze Stefanem Bryłą - pierwszego w Europie spawanego mostu, powstałego w 1929 roku nad Słudwią niedaleko Łowicza. Po wojnie pracownię Przybylskiego zajął inny znany architekt, Romuald Gutt.
Nr 16: Willa Lubelskiego. Powstała w 1928 dla rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego (1887-1965) wg proj. Czesława Przybylskiego, jego przyjaciela.
Nr 18: Kamienica. Przedwojenna, w 2007 roku nadbudowana. Przed wojną mieściła się tu restauracja i kawiarnia Komitetu Międzystowarzyszeniowego Pomocy dla Inteligencji Pracującej.
Data nadania nazwy: