Położenie

Dzielnice
Wilanów
Osiedla
Wilanów Niski

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.
Stanisław Jan Jabłonowski (1634-1702) hetman wielki koronny, uczestnik wojen z kozakami, obrony Warszawy w czasie potopu szwedzkiego. Był przyjacielem przyszłego króla Jana III Sobieskiego, z którym walczył pod Podhajcami (1667 - przyczynił się do zwycięstwa) i pod Chocimiem (1673 - przeprowadził skuteczną szarżę). Po objęciu przez niego władzy skutecznie zablokował a potem odbił twierdzę w Kamieńcu Podolskim (1674), uczestniczył w Wiktorii Wiedeńskiej (dowodził prawym skrzydłem polskich wojsk) i w bitwie pod Parkanami (1683), po czym przez wiele lat dowodził wojskami koronnymi. Doprowadził do budowy sieci naddniestrzańskich fortec (tzw. Okopy Świętej Trójcy i Szaniec Najświętszej Marii Panny).

Jan Stanisław Jabłonowski (1669-1731) - wojewoda ruski, kanclerz wielki koronny, pisarz polityczny ("Skrupuł bez skrupułu w Polszcze", gdzie publicznej krytyce poddał liberum veto), poeta ("Ezop nowy polski..."), stronnik Stanisława Leszczyńskiego. Z rodziną Sobieskich związany poprzez swoją żonę - Joannę Béthune, będącą siostrzenicą królowej Marysieńki.

Ciekawostki

Stan obecny:
Bloki osiedla Wilanów. Powstały w 1973-86 (lub później) wg proj. Zasława Malickiego, Jolanty Lipińskiej, Wacława Piziarskiego, Urszuli Tomaszewskiej-Piziarskiej i Jerzego Semeniuka. Osiedle na ok. 10.000 mieszkańców w budynkach 2- do 12-piętrowych, w dobrze rozplanowanych mieszkaniach z dużym metrażem.
 

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Zachowana podczas przyłączenia tych terenów do Warszawy 1951.05.15.

KomentarzeKomentarze (0)