Hoserowie - rodzina ogrodników przez kilka pokoleń związanych z Warszawą. Pochodziła najprawdopodobniej z Austrii lub Niemiec, chociaż niektórzy historycy doszukują się czeskich korzeni (być może była to niemieckojęzyczna rodzina osiadła w Czechach). Jej najsłynniejszymi przedstawicielami byli:
Piotr (1818-1904) - ze stolicą związany od 1844 roku, kiedy to został głównym ogrodnikiem Ogrodu Saskiego. Już cztery lata później w samym centrum miasta (między ul. Nowogrodzką, Składową i al. Jerozolimskimi) zakupił grunty, na których założył szklarnię dostarczającą zieleni miastu. Kolejne tereny dokupował systematycznie - na Woli (w pobliżu cmentarzy przy ul. Młynarskiej oraz przy ul. Wolskiej) oraz na Rakowcu, zakładając tam również ogrody warzywne i kwiatowe znane jako firma "Bracia Hoser".
Paweł (1823-1881) - brat Piotra, współwłaściciel wspomnianej firmy odpowiedzialny w niej za sprawy administracyjne. Do Warszawy przyjechał w pięć lat po starszym bracie, założył tu Towarzystwo Ogrodnicze Warszawskie. Specjalizował się w szczepieniach drzew owocowych, upowszechnił wiele nowych odmian. Był również autorem pierwszego w Polsce "Katalogu roślin hodowlanych".
Wincenty (1830-1907) - trzeci z braci, również współwłaściciel firmy "Bracia Hoser".
Piotr młodszy (1857-1939) - syn Piotra, właściciel firmy od 1896 roku. Specjalizował się w pomologii i dendrologii, był inicjatorem przeniesienia ogrodów z centrum miasta do Żbikowa niedaleko Pruszkowa, gdzie stworzył jedną z największych wówczas szkółek drzew owocowych. Dzięki jego staraniom utworzony został Wydział Ogrodniczy SGGW.
Wincenty Antoni (1867-1942) - syn Piotra, brat Piotra młodszego. Jego specjalizacją było nasiennictwo, prowadził odziedziczone po ojcu i stryjach gospodarstwo na Rakowcu. Tam wyhodował jedną z najlepszych odmian buraka ćwikłowego a także - dzięki licznym krzyżówkom - niepowtarzalnej barwy i zapachu kwiaty.
Paweł (1864-1943) - najmłodszy z synów Piotra. Nie kultywował jednak tradycji rodzinnych - był bardzo zdolnym architektem.
Spoczywają:
Cmentarz Powązkowski, kw. 182, rz. I, miejsce 1 - Piotr, Paweł i Piotr mł. a także symbolicznie Wincenty.
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski (luterański), aleja 55 miejsce 3/5 - Wincenty Antoni i Paweł.
Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym (kalwińskim), kwatera I, rząd 6, miejsce 27 - Wincenty.
Stan obecny:
Osiedle Villa Natura. Strzeżone, składa się z luksusowych domów o powierzchni od 218 do 372 m2.
Data nadania nazwy: 1993.07.16