Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Gocław

Informacje

Dodaj treść

Konrad Guderski (1900-1939) - inżynier wodny, podporucznik WP. Pochodził z Piotrkowa Trybunalskiego, wychowywał w podwarszawskim Pruszkowie, ukończył warszawskie gimnazjum im. Reytana. Był absolwentem Szkoły Podchorążych w Rawie Ruskiej. Studiował na Politechnice Warszawskiej a potem Lwowskiej, po otrzymaniu dyplomu w 1934 roku zajmował się m.in. regulacją biegu Wisły. W stolicy mieszkał przy ul. Saskiej 68. Na Wybrzeżu znalazł się przez przypadek - w IV 1939 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych wysłało go jako rzeczoznawcę i delegata do zadań specjalnych. Na wieść o zagrożeniu konspiracyjnie przygotowywał Pocztę Polską w Gdańsku do koniecznej obrony, gromadząc tam broń i amunicję. Poległ od odłamków w początkowej fazie walk, po rzuceniu granatem w kierunku Niemców przebijających ścianę budynku. Zidentyfikowany został dopiero w 1947 roku i spoczął wraz z towarzyszami broni na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

Upamiętnienia:
ul. Saska 68 - frontowa ściana domu, w którym mieszkał - tablica.

Ciekawostki

Przed wojną planowano na tym terenie zbudować lotnisko międzynarodowe, jednak strefa lotów została zbombardowana w 1939 przez Luftwaffe. Po wojnie lotnisko odbudowano jako sportowe, służące Aeroklubowi Warszawskiemu. W 1971 zapadła decyzja o budowie tu osiedla i w 1976 lotnisko przestało istnieć. Ulica powstała pod koniec lat 70 na nowo planowanym osiedlu.
 

Stan obecny:
 

Bloki osiedla Gocław-Orlik. Powstały między 1977 a końcem lat 80 wg proj. Tadeusza Mrówczyńskiego. Na budowę osiedla rozpisano konkurs międzynarodowy, w którym brali udział architekci ze stolic państw socjalistycznych. Konkurs, rozstrzygany w 1972 w Kazimierzu, wygrały ekipy z Belgradu, Moskwy i Warszawy (Bogusław Chyliński, Jacek Jedynak, Andrzej Skopiński i Jerzy Skrzypczak). Opracowaniem osiedla na podstawie zwycięskich prac zajął się T. Mrówczyński. Na 225 hektarach lotniska zbudowano 4 części osiedla. W 1977 uzbrojono teren, a pierwsi lokatorzy wprowadzili się w 1979 na teren Orlika. Osiedle przeznaczone jest całościowo dla ok. 40.000 osób.

Nr 9: Przedszkole nr 354.
 

Data nadania nazwy: 1979.01.31

KomentarzeKomentarze (0)