Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Sielce

Informacje

Dodaj treść

Jurij Aleksiejewicz Gagarin (1934-1968) - kosmonauta radziecki. Pochodził ze wsi Kłuszyn leżącej w obwodzie smoleńskim. Pilotażu samolotów nauczył się jako kilkunastoletni chłopak. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie - pierwszy samodzielny lot odbył w 1955 roku, dwa lata później ukończył szkołę lotniczą w Orenburgu a w 1958 roku Akademię Techniczną Lotnictwa im. N. J. Żukowskiego w Moskwie. Już od 1960 roku przygotowywany był na kosmonautę, odbywając w ścisłej tajemnicy treningi wraz z dziewiętnastoma innymi pilotami Po roku grupa ta zmniejszyła się do sześciu a 12 IV 1961 roku właśnie on na statku kosmicznym Wostok odbył lot po orbicie satelitarnej Ziemi. Trwał on 108 minut, ale nie wylądował pojazdem z powrotem, tylko katapultował się z niego i osiadł za pomocą spadochronu. Za ten czyn został odznaczony Orderem Lenina, otrzymał również tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Zginął wraz ze swoim instruktorem w katastrofie samolotu treningowego niedaleko miasta Kirżacz. Spoczął na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim.

Ciekawostki

Ulica powstała po wojnie, wchłaniając i łącząc w sobie kilka sieleckich ulic: Bończa, Janowską, Sukcesorską, Magnuszewską, Wapień, Ryżewską. Pierwotnie nosiła nazwę Nowoparkowa.

Stan obecny:

Nr 15: w tym domu mieszkał profesor Stefan Gierowski (ur. 1925) - artysta malarz, abstrakcjonista, który nie nadaje swoim pracom tytułów, lecz nazywa je "Obrazami" i numeruje cyframi rzymskimi.

Nr 20: Blok mieszkalny.

Brama.

Nr 28a: Biurowiec JEMS. Powstał dla pracowni architektonicznej JEMS wg proj. Jerzego Szczepanika Dzikowskiego, Macieja Miłobędzkiego, Olgierda Jagiełły i Wojciecha Sadowskiego.
Przed wojną stała tu kamienica, prawdopodobnie przy ul. Bończa, na gruntach Laskowskich i Wałukowiczów.

Nr 32a: Kamienica. Powstała w latach 30 XX w. W latach 90 mieścił się tu bar piwny, do którego przychodzili redaktorzy Gazety Wyborczej, mieszczącej się wówczas w przedszkolu na Iwickiej. Dziś jego miejsce zajmuje Cafe Park.

Dworek Świętochowskiego. Drewniany dworek należał do inż. Świętochowskiego, dyrektora fabryki porcelany w Ćmielowie. Dworek rozebrano w 1968. Dziś stoi tu bank Śląski i księgarnia.

Osiedle Sielce Północ. Powstało w drugiej poł. lat 50 XX w. wg proj. Jerzego Baumillera i Barbary Grzesło. Osiedle skomponowane jest jakby z kilku kolonii z placykami pośrodku. Numery parzyste.

Bloki osiedla Sielce Południowe. Powstały w latach 60 XX w. wg proj. Zofii Fafiusowej. Numery nieparzyste.

Bloki osiedla Sielce III. Powstało na pocz. lat 60 XX w. wg proj. Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza. Na rogu Czerniakowskiej i Gagarina.

Data nadania nazwy: 1961.06.08

Komentarze



Komentarze (0)