Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Las Bielański

Informacje

Dodaj treść

Farys muzułmański jeździec a zarazem rycerz uzbrojony w łuk, miecz i włócznię. To zarazem tytułowa postać literacka z utworu Adama Mickiewicza (z roku 1828), której pierwowzorem miał być prawdopodobnie podróżnik i orientalista Wacław Rzewuski.

Ciekawostki

Wieś Młociny powstała już w XIV w., jednak w XIX w. dopiero było tu 27 domostw, choć pod koniec wieku już 100. Powstała jako część Traktu Młocińskiego, prowadzącego do kamedułów, uregulowana już pod koniec XVIII w. W XIX w. stała tu warzelnia łoju.

Stan obecny:
Pętla tramwajowa. Po wojnie przedłużono trakcję tramwajową do ul Farysa i puszczono tu linię 28, ale w związku z budową Wisłostrady, tory rozebrano w latach 70 XX w.

róg ul. Prozy: krzyż przydrożny.

Nr 19: drewniany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 21: drewniany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 22: drewniany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 23: murowany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 26: kamień pamiątkowy. Upamiętnia Ewarysta Bronisława Backiego (1915-1944), żołnierza AK, zajmującego się pozyskiwaniem broni ukrytej w lasach a następnie jej naprawą i konserwacją. Po aresztowaniu przez hitlerowców (wydany przez kolegę, z pochodzenia Niemca, tajnego folksdojcza) torturami zmuszany do wyjawienia miejsca jej ukrycia. Wskazywał różne, a 12.01.1944 roku, po wykopaniu kolejnego dołu na posesji państwa Balcerzaków został wrzucony do niego, zastrzelony i zasypany (prawdopodobnie jeszcze żywy). Przez kilkanaście lat patronował małej uliczce, zlikwidowanej w związku z budową Wisłostrady.

Nr 28: murowany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 30: murowany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 32: murowany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny.

Nr 63: drewniany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny

Nr 66: drewniany dom parterowy. Pozostałość po wsi Młociny. Niestety został obłożony sidingiem i stracił swe walory architektoniczne.

na wysokości nr 69 (u wylotu ul. Metafory): kapliczka murowana. Postawiona w 1915 roku.

Data nadania nazwy: 1961.11.24

Komentarze




Komentarze (0)