Chełm - powiatowe miasto w woj. lubelskim nad rzeką Uherką, położone 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą. Taką samą nazwę noszą również cztery wsie (dwie w woj. dolnośląskim - powiat lubiński, gmina Rudna oraz powiat średzki, gmina Malczyce; dwie w woj. małopolskim - powiat bocheński, gmina Bochnia i powiat olkuski, gmina Wolbrom) a także osada (woj. warmińsko-mazurskie, powiat lidzbarski, gmina Lidzbark Warmiński).
Uregulowana w drugiej poł. XVIII w. jako droga polna. Znajdował się tu Ogród Sielecki. W XIX w. jej ranga urosła do ulicy podmiejskiej, a swą nazwę otrzymała na pocz. XX w, wcześniej nazywała się Droga Książęca na cześć księcia Konstantego. Zabudowana była bieda-domkami wsi Sielce i Wojtówka. W 1916 została włączona do miasta i zabudowana w okresie dwudziestolecia. Dopiero przed II wojną zmieniono stara nazwę na dzisiejszą. Przed wojną biegły parzystą stroną ulicy tory kolejki Wilanowskiej do towarowej bocznicy nad Wisłą.
Stan obecny:
róg ul. Czerniakowskiej: kapliczka.
Osiedle Sobieskiego-Chełmska. Powstało w poł. lat 60 XX w. wg proj. Zygmunta Lewańskiego. Są to 4 bloki 8-pietrowe, pawilon handlowy i szkoła.
Nr 1\5: Budynek administracyjny zajezdni autobusowej. Budynek powstał ok. 1960 na potrzeby zajezdni autobusowej i trolejbusowej. W filmie ‘Miś nagrywano tu sceny, gdzie Ryszard Ochódzki zgłasza kradzież paszportu.
Nr 7\9: Kompleks mieszkalny. Powstał w 2006 wg proj. Atelier 2 na miejscu ostatniego tutaj domku tzw. Wojtówki, mieścił się tutaj mały sklep spożywczy.
Nr 13\17: Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna.
Miejsce uświęconą krwią Polaków. W czasie powstania mieścił się tutaj szpital powstańczy, zbombardowany 25 i 25.08.1944. Pod gruzami zginęło o. 300 rannych, lekarzy i sanitariuszek.
Nr 21: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Tutaj montowano kręconą w latach socjalizmu Polską Kronikę Filmową.
Pałac Sielce. Powstał ok 1820 dla Wielkiego Księcia Konstantego. Na potrzeby pałacu przekształcono folwark wsi Sielce w założenie ogrodowo-parkowe. W XIX w. park był znanym miejscem wypoczynku Warszawiaków. W 1932 powstał tu klasztor zmartwychwstańców. Po zniszczeniach wojennych pałac odbudowano w 1949-50 wg proj. Stefana Netto dla WFDiF. Gruntowny remont w 1998 został przeprowadzony przez Ryszarda Girtlera i Martę Gronkiewicz.
Nr 21a: Kościół Zmartwychwstańców pw. Św. Kazimierza. Powstał w latach 1933-9 wg proj. Karola Iwanickiego na miejscu starej kaplicy. Kościół święcił abp Kakowski. Zniszczony w czasie wojny, odbudowany w 1945. Parafię założono tu dopiero w 1950, opiekę nad kościołem powierzono Zmartwychwstańcom. Na ścianie przedwojenna tabliczka adresowa.
Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego. Powstała w 1993. Studiuje tu ok. 8000 studentów z kraju i zagranicy. Ma swoje oddziały w Chełmie, Elblagu, Łomży, Opolu i Krakowie. Wydział warszawski ul. Elektronowa 2.
Klasztor Zmartwychwstańców. Zbudowany w 1932.
Nr 23: Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstało w 1999 na miejscu SP 113, która wygasła w 2004.
Nr 30\34: Instytut Leków i Wytwórnia Surowic. Powstała w 1951-3 wg proj. Mieczysława Łokcikowskiego.
Nr 37\41: Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego.
Bloki osiedla Sielce. Powstały w 1953-66 wg proj. Zofii Fafius z zespołem (A i C) oraz Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza (B). Bloki zasiedlono mieszkańcami wiosek i patologią z Czerniakowa. Podczas budowy osiedla brygada Józefa Strzałkowskiego wyrabiała 336% normy, a na tablicach wisiały portrety przodowników.
Bloki osiedla Sielce Południowe. Powstały w latach 60 XX w. wg proj. Zofii Fafiusowej na pd od ul. Gagarina.
Data nadania nazwy: