Cegłowska

Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Stare Bielany

Informacje

Dodaj treść

Nazwa ulicy nie jest jednoznaczna, nie wiadomo bowiem, czy pochodzi od nazwy Cegłowo (osada w woj. warmińsko-mazurskim, powiat olsztyński, gmina Gietrzwałd) czy Cegłów (dwie wsie w woj. mazowieckim - powiat grodziski, gmina Baranów oraz gminna w powiecie mińskim).

Ciekawostki

Początek zabudowy willowej na nieużytkach i resztkach poligonu zaczęto zabudowywać w latach 30, po upadku spółdzielni Zdobycz Robotnicza i od momentu, kiedy granice Warszawy objęły tą część Bielan.
 

Stan obecny:

Nr 13a: Przedszkole Dębowy Raj. Budynek powstał w 1952 a przedszkole zostało tam przeniesione z parteru willi na Cegłowskiej nr 74/76. Niski budynek mieści się wśród drzew bielańskiej dzielnicy willowej. Koło budynku ładny i nowy plac zabaw na 5 km2. Przedszkole nazywa się Dębowy Raj od 2001. W ogrodzie stoi pomnik przyrody: potężny dąb. W programie przedszkola rytmika, jęz. angielski, korektywa, taniec towarzyski, logopeda, zajęcia komputerowe, teatrzyki, koncerty i wycieczki.
Dąb szypułkowy. Pomnik przyrody, 273 cm w obwodzie.

Nr 35: Dom z wystawy Tani Dom Własny. Powstał w czasie wystawy Tani Dom Własny wg proj. J. Zabłockiego, wystawiły go Lasy Państwowe. Jest to jedyny niezmieniony dom po wystawie.

Nr 39: Młodzieżowy Dom Kultury Bielany. Prowadzi się tu działalność muzyczną, plastyczną, gimnastyczną i naukę języków obcych.

Nr 44: ~ Przed wojną działała tu duża apteka Schneirsteina, prowadzona przez rodzinę Śliwierskich.

Nr 52: Willa modernistyczna spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera.

Nr 54: Willa modernistyczna spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera.

Nr 56: Willa modernistyczna spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera.

Nr 58: Willa Nasierowskich spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera. Mieszkał tu przed wojną i miał swoje studio fotograficzne Eugeniusz Nasierowski. W tym domu wychowywała się jedna z najbardziej znanych fotografów, córka Eugeniusza, Zofia Nasierowska. Po wojnie i odbudowie domu w 1948, przychodziły do jej studia najbardziej znani ludzie ówczesnej Warszawy, ponieważ nie mieć zdjęć od Nasierowskiej, to był wstyd. Jednak po wojnie cały dom nie należał już do Nasierowskich: zajmowali oni tylko pierwsze piętro. Resztę pomieszczeń zajmowała gosposia oraz dziadek Jan Nasierowski. Po wprowadzeniu normatyw na ilość m2 na mieszkańca, gosposia przejęła dwa pokoje, a dziadek wprowadził się do pokoju Zofii i Janinki.

Nr 60: Willa modernistyczna spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera.

Nr 62: Willa modernistyczna spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera.

Nr 64: Willa modernistyczna spółdzielni Związkowiec. Budynek powstał w latach 30 XX w. wg proj. Romualda Millera.

Nr 66 78: wille proj. przez Henryka Oderfelda i Władysława Szworma w latach 30 XX w.
*Jeden z domów to dom Łaszkiewiczów. Plan wnętrza wykonał Marian Chełmiński. Koszt domu wyniósł 33.437,62 zł. Dom wykonało Przedsiębiorstwo Budowlane M. Gruca ze Szwedzkiej 6. W 1951 założyła tu Maria Łaszkiewicz Pracownię Doświadczalną Tkactwa Artystycznego. Wspomagały ją Helena Bukowska, Janina Trawińska, Zofia Kodis-Freyer i Janina Stankiewicz. W 1956 do pracowni należało już 23 osoby. Narodziła się tu polska szkoła tkaniny. W 1968 pracownia liczyła 50 osób, a w 1965 przeniosła się na ul. Mazowiecką.

Nr 80: Szpital Bielański. Powstał w budynku zbudowanym wg proj. Juliana Sadłowskiego i Leopolda Koehlera w 1953-60. Początkowo mieścił 625 łóżek.
Latarnie gazowe. Zainstalowane w 1936. Od końca lat 30 zapalane automatycznie, jednak po wysadzeniu przez hitlerowców rozdzielni przy Ludnej powrócono do mechanicznego zapalania, które stosuje się do dziś.
Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)