Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Wrzeciono

Informacje

Dodaj treść

Józef Balcerzak (1903-1942) - działacz robotniczy. Rodowity warszawiak wywodzący się z rodziny robotniczej, w 1929 roku wstąpił w szeregi członków Komunistycznej Partii Polski. Pracował wówczas jako elektryk w dawnym "Noblesse" - wytwórni Polskiego Monopolu Tytoniowego przy ul. Dzielnej 62 (stąd jego pseudonim - "Noblesiak"). Za udział w jednym ze strajków w 1933 roku został aresztowany a w następstwie usunięty z pracy. Znalazł wówczas zatrudnienie w Stołecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym na Żoliborzu, gdzie mieszkał. Po wybuch wojny początkowo walczył w Robotniczych Brygadach Obrony Warszawy, później działał w komunistycznym podziemiu, współtworząc Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR i kolportując wydawane przez nie gazety - "Wieści ze świata" oraz "Do zwycięstwa". Później redagował pismo "Młot i Sierp", pomagał również jeńcom radzieckim i uciekinierom z getta warszawskiego. Aresztowany przez hitlerowców jesienią 1941 roku, został osadzony na Pawiaku a 28 V 1942 roku rozstrzelany w Magdalence.

Jego nazwisko od wielu lat znajduje się na listach patronów do dekomunizacji.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 1: Szkoła Podstawowa nr 273 im. dr. A. Landy. Szkoła powstała w 1968 jako filia SP 247, a w 1969 przeniosła się do nowego budynku. W 1976 nadano szkole patrona: lekarza pediatrę, działacza PPS i TPD. Szkoła obliczona jest na 600 uczniów, choć w czasach największych wyżów demograficznych uczęszczało tu do 1100 uczniów.

Bloki osiedla Młociny. Powstały w 1961-9 wg proj. Stefana Denbela i Lecha Zaborskiego. Początkowo wznoszono bloki z cegły, później przerzucono się na wielką płytę. Mieszkania są nieustawne, źle przewietrzalne, w większości z ciemnymi kuchniami.

Data nadania nazwy: 1961.11.24.

KomentarzeKomentarze (0)