Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Saska Kępa

Informacje

Dodaj treść

Afryka - drugi co do wielkości kontynent na Ziemi, o powierzchni 30,3 mln km², zwany też Czarnym Lądem ze względu na kolor skóry jego mieszkańców. Przechodzi przez niego równik, obydwa zwrotniki oraz południk 0°.

Ciekawostki

Kręcone tu były zdjęcia plenerowe do pierwszej polskiej telenoweli - "W labiryncie".

W połowie 2010 roku mieszkańców odcinka między ul. Egipską a Trasą Łazienkowską zmroziła wiadomość o możliwości puszczenia tędy torów tramwajowych (odnogi od al. Waszyngtona, przez Międzynarodową, wiadukt nad Trasą) do pętli na Gocławiu. Władzom miasta w projekcie nie przeszkadzało usytuowanie tu dwóch szkół, dwóch przedszkoli a przede wszystkim zbyt mała szerokość ulicy. Na szczęście nie znalazły się pieniądze na przygotowanie projektu, jednak co i raz powraca się do tego pomysłu.

Stan obecny:

Osiedle im. Mikołaja Kopernika. Powstało od 1971 roku.

Nr 3: w tym bloku mieszkała Klementyna Sołonowicz-Olbrychska (1909-1995) - autorka licznych słuchowisk i książek dla młodzieży (m.in. "Anioł Gabriel z Paryża", "Buty", "Cierpki owoc tarniny", "Czekam na wyrok", "Decyzja", "Imieniny z macierzanką", "Jak mu powiedzieć", "Kwiaty dla Pietrusa", "Majówka", "O poranku", "Oddajemy bestie do hotelu", "Piotrek z domu na wodzie", "Powrót do domu", "Spotkania", "Sprawa Marcina", "Teatr radości", "Zielona dziewczyna", "Zostanę z wami?"). Prywatnie była żoną znanego dziennikarza i publicysty Franciszka Olbrychskiego (1903-1981) i matką aktora, Daniela Olbrychskiego (ur. 1945).

Nr 9: Przedszkole nr 295 Kraina Bajek.

Nr 11: Gimnazjum nr 20 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej. Szkoła powstała w budynku przy Kordeckiego w 1933 i otrzymała dzisiejszego patrona. W 1939 budynek został zajęty przez żandarmerię niemiecką, a dyrektor Malinowski zginą jako oficer w obozie jenieckim. W 1945 szkoła wznowiła działalność, ale w 1947 została pozbawiona prawa używania swej nazwy. Wtedy, jak za czasów wojny, ukryto sztandar. Szkoła współpracowała ze szkołami z Węgier, NRD, Czechosłowacji, ZSRR, Chin i Wietnamu. W 1972 oddano szkole nowy budynek. W 1984 przywrócono patrona szkole, otrzymała ona nowy sztandar i pamiątkową tablicę. W wyniku reformy w 1999 pracę rozpoczęło gimnazjum 20, a SP 54 wygasła w 2004.
W gronie absolwentów SP 54 znaleźli się m.in. Kamila Skolimowska (mistrzyni olimpijska), Robert Sycz (mistrz olimpijski).

Nr 14: w tym bloku mieszkała Anna Nowak (ur. 1966) - aktorka kina polskiego oraz niemieckiego, znana z roli w pierwszej telenoweli niemieckiej "Lindenstraße" a teraz gospodyni programu "Pani Gadżet".

Nr 14a: Przedszkole nr 392 Wróbelka Elemelka.

Nr 14b: w tym domu mieszkał Kazimierz Kaczor (ur. 1941) - znakomity aktor filmowy ("Łuk Erosa", "Planeta Krawiec") i telewizyjny (seriale "Polskie drogi", "Jan Serce", "Alternatywy 4", "Złotopolscy")

Nr 14c: w tym domu mieszkał Robert Sycz (ur. 1973) - wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski (złoto w Sydney 2000 i w Atenach 2004).

Nr 14d: w tym domu mieszkał Ryszard Żyszkowski - kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Polski.

Nr 16c: w tym domu mieszkał Leszek Gontarski (1946-2003) - redaktor naczelny "Życia Warszawy" w latach 1986-1989. Jego sąsiadem był Janusz Gajos (ur. 1939) - znakomity aktor filmowy ("Jasminum", "Zemsta", "Psy") i telewizyjny ("Ekipa", "Pitbull", "Akwarium, czyli samotność szpiega", "Alternatywy 4").

Data nadania nazwy:

Ulice w pobliżu

Komentarze



Komentarze (0)