Położenie

Dzielnice
Włochy
Osiedla
Okęcie

Informacje

Dodaj treść

1 sierpień 1944 - data wybuchu Powstania Warszawskiego..

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 10: Budynek Stacji Obsługi Fiata. Powstał w 1969-70 wg proj. S. Brzosko, S. Sędrowicza, J. Augustyna, K. Dobrowolskiego i M. Chojnickiego. Budynek zdobył wyróżnienie w konkursie na Mistera Warszawy 1970. W przeszłości miała numer 2/14, ale później przedłużono ulicę na wschód i niskie numery otrzymały biurowce. (Podziękowania dla użytkownika o nicku msierant)

Nr 11: Gospodarstwo rolne. Na 4 ha hoduje się tu iglaki.
Pałacyk. Koniec XIX w.
Stodoła z poł. XIX w.
Obora z pocz. XX w.

róg ul. Solińskiej: kapliczka.

Nr 30: Blok mieszkalny. Powstał w 1973 wg proj. Kazimierza Kowalskiego i Andrzeja Śliwonika, zbudowany z elementów wykonanych w służewieckiej fabryce domów. Budynek zdobył wyróżnienie w konkursie na Mistera Warszawy ’74.

Bloki osiedla Jadwisin. Powstały na pocz. lat ’60 XX w. wg proj. Barbary Brukalskiej. Początkowo osiedle zwało się Okęcie-Pola, ale rada mieszkańców przekształciła nazwę na Jadwisin, bez związku z żadną historyczną nazwą. Bloki przede wszystkim 10-piętrowe, pawilony handlowe. Zamieszkało tu ok. 6.000 mieszkańców.

Osiedle 1 Sierpnia. Trzy bloki 10-piętrowe przy Żwirki i Wigury, zaraz za Polmozbytem. Ustawione bokiem do ulicy i torów kolejowych dla ochrony przed hałasem.

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie zaraz powojenna. Zachowana podczas przyłączenia tych terenów do Warszawy 1951.05.15.

KomentarzeKomentarze (0)