Paluch

Informacje

Paluch - wzmiankowany już w XVII w. folwark w powiecie warszawskim (gmina Wilanów, parafia Służew), położony między Gorzkiewkami a Okęciem. Tuż przed wybuchem powstania listopadowego liczył zaledwie 17 mieszkańców żyjących w 1 domu. Pół wieku później stały tu już łącznie trzy domy, liczba jego mieszkańców wyniosła 49 ha powierzchnia ok. 280 ha (579 mórg ziemi dworskiej). W dwudziestoleciu międzywojennym część jego terenów wykupiło miasto Warszawa, tworząc na nich i na części terenów Okęcia port lotniczy, przeniesiony z Pól Mokotowskich. Do wybudowanych budynków w 1936 roku przeniesione zostały Państwowe Zakłady Lotnicze, zaś jego pracownicy zamieszkali w pobliskich domkach Towarzystwa Osiedli Robotniczych. W 1945 roku pozostałe tereny zostały włączone w skład gminy Okęcie, z którą sześć lat później znalazły się w granicach administracyjnych stolicy. Dziś znaczną część obszaru na południe od terenów Portu Lotniczego im. Chopina zajmują ogródki działkowe.

Obszar

Teren położony w obrębie: ul. Na Skraju (pozostawiając po stronie zachodniej ulicę Zbiorową), przecznica bez nazwy pierwsza na wschód za ul. Załuski,  przez teren lotniska w rejon Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina, na zachód do ul. J.G. Bennetta, w kierunku południowym na zachód od dworca Cargo i linii kolejowej Warszawa–Radom, ul. Czempińska, ul. Kinetyczna.

W obszarze wydzielony jest podobszar:
Paluch-Gorzkiewki (ul. Winiarska, linia kolejowa Warszawa – Radom od stacji Warszawa-Okęcie do wysokości ul. Poleczki i dalej przez teren Dworca Towarowego „Cargo” i Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina na północ).