Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Filtry

Informacje

Dodaj treść

Wojciech Oczko (1537-1599) - doktor filozofii i medycyny, lekarz królów polskich. Studiował w Krakowie i Bolonii. Propagował ruch jako najskuteczniejsze lekarstwo. Był nadwornym lekarzem Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. W dziele „Cieplice opisałi sklasyfikował wody mineralne w Polsce, dając początek polskiej balneologii. Zajmował się też anatomią, chirurgią, był autorem nowych pojęć medycznych.

Ciekawostki

Niegdyś była to część ul. Wspólnej. Jej nazwa została zmieniona prawdopodobnie ze względu na medyczne przeznaczenie zabudowy.


Stan obecny:
Nr 1: Gmach Medycyny Sądowej. Powstał w 1925-8 wg proj. T. Zielińskiego.

Nr 2: Collegium Anatomicum (drugi adres: Chałubińskiego 5). Powstał w 1899-1901 wg proj. Antoniego Jabłońskiego-Jasieńczyka. Fronton zdobiła grupa rzeźbiarska autorstwa Zygmunta Langmana, ale została usunięta prawdopodobnie jeszcze przed wojną. W czasie wojny budynek zniszczono. Odbudowano go bez kolumnady na rogu, ze zmienionym układem okien, a także podwyższono skrzydła boczne o jedno piętro.

Nr 5\7: Dom Medyka. Powstał w 1936 wg proj. S. Odyniec-Dobrowolskiego na potrzeby założonego w 1915 Klubu Medyków. Na zbudowanie go złożyli się studenci Wydziału Lekarskiego UW.
Nr 6: Katedra i Klinika Okulistyki I Wydziału Lekarskiego AM. 22.08.1945 zakład wznowił działalność.
 
Data nadania nazwy: 1921.07.05

KomentarzeKomentarze (0)