Wałbrzych - miasto powiatowe w woj. dolnośląskim, położone nad rzeką Pełcznicą. Założone w IX w., prawa miejskie otrzymało ok. 1400 roku. Nazwa wywodzi się z języka niemieckiego "Waldenburg" przez czeski "Valbrich", co oznacza "zalesiona góra".
Powstała w XIX w. jako droga forteczna z fortu Służewiec w kierunku fortu Służew.
Stan obecny:
Nr 3,5,15,19: Bloki osiedla Służew nad Dolinką. Powstały w latach 1973-9 wg proj. Janusza Nowaka. Są to kolonie bloków z własną zielenią i placami zabaw dla dzieci. Każda kolonia ma inny kolor.
Nr 5: Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego.
Nr 11: Dom Handlowy LAND. Powstało wyłącznie z funduszy polskich handlowców.
Nr 15: w tym domu mieszkał Adam Galis (1906-1988) - poeta (m.in. tomiki "Bryły", "Gdziekolwiek człowiek stoi"), eseista ("Osiemnaście dni Aleksandra Błoka w Warszawie"), tłumacz literatury radzieckiej ("Zimowy wiatr" W. Katajewa), wieloletni redaktor Polskiego Radia. Pomieszkiwał tu również pod koniec życia u swojego przyjaciela Zbigniewa Jerzyny (1938-2010) - znakomitego poety ("Kwiecień", "Coraz słodszy piołun", "Modlitwa do powagi"), dramaturga ("Iskrą tylko") i eseisty ("Wędrówka w słowie") - inny znakomity poeta Stanisław Grochowiak (1934-1976).
Nr 19: w tym domu mieszkał Zbigniew Szczęsny Adrjański (ur. 1932) - dziennikarz muzyczny, autor licznych książek (m.in."Złotej księgi pieśni polskich" czy "Słownika biograficznego autorów i kompozytorów polskiej piosenki") i tekstów piosenek (np. "Płonąca stodoła" z repertuaru Czesława Niemena). Jego sąsiadem był Jan Englert (ur. 1943) - znakomity aktor teatralny i filmowy. W latach 1964-81 związany był z Teatrem Współczesnym, w latach 1981-94 z Teatrem Polskim a obecnie z Teatrem Narodowym, którego jest również dyrektorem artystycznym. Jest wykładowcą PWST, był dziekan Wydziału Aktorskiego i dwukrotnie rektorem tejże uczelni. Na scenie był m.in. Hamletem, Don Juanem czy Vatzlavem, miłośnicy seriali pamiętają go z "Domu", "Czasu honoru", "Modrzejewskiej" czy "Miasteczka".
Nr 46: Centrum Medyczne Damiana Sp. z o.o. Prywatny Szpital i Przychodnia.
Metro Służew. W 2008 powstał problem z ptakami, które brudziły na stacji. Najpierw założono siatki, które miały nie dopuszczać ptaków do gniazd lęgowych, ale przyjaciele ptaków zrywali te siatki, więc to nie pomogło. Wreszcie zamontowano urządzenie wydające dźwięki sokoła, wroga gołębi i populacja ptaków zmniejszyła się o 70%.
Data nadania nazwy: 1950.03.23