Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Kamionek

Informacje

Dodaj treść

Terespol - nazwa dwóch miejscowości w Polsce: miasta gminnego (woj. lubelskie, powiat bialski - ważne przejście graniczne z Białorusią) oraz wsi (woj. wielkopolskie, powiat grodziski, gmina Rakoniewice).

Ciekawostki

Do 1914 nosiła nazwę Pomnikowa, gdyż biegła w kierunku rosyjskiego pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską przy Groszowickiej. Później nosiła nazwę Zachariasza.

Stan obecny:  

Bloki osiedla Grochów II. Powstawały pod koniec lat 40 XX w. wg proj. Jana Klewina i Zbigniewa Pawlaka.  
Nr 4: Zakłady Przemysłu Odzieżowego CORA. Przed wojną produkowano tu samochody osobowe i półciężarowe Fiat. Firmę odzieżową założono w 1949 pod imieniem Obrońców Warszawy, produkowała topowe płaszcze, garsonki i inne ubrania, popularne we wszystkich krajach bloku socjalistycznego. W 1950 pracowało tu ok. 3200 pracowników, produkując ok. 500,000 sztuk odzieży. Od 1967 był to największy zakład mody w kraju. W 1971 roku Cora zajęła I miejsce we współzawodnictwie o największego eksportera w branży odzieżowej. Administrowała sklepem branżowym przy ul. Marszałkowskiej (tzw. Dom pod Arkadami). Zakłady miały Międzyzakładowy Dom Kultury Włókniarz przy ul. Terespolskiej, własne ambulatorium i żłobek. Zakłady wyburzono w roku 2006, kiedy Cora zbankrutowała. Teren wykupił inwestor z Siedlec, przeznaczając go pod osiedle bloków.  
~ Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych PZInż. Założona została w 1932 na licencji FIATa, z przeznaczeniem na produkcję 10 wozów dziennie. Kadrę wykształcono we Włoszech. W 1935 otwarto produkcję ciężarówek, a w 1936 samochodów osobowych. Fabryka produkowała samochody osobowe Polski Fiat 508 i ciężarowe Polski Fiat 621/L i 621/R. Na podwoziach samochodów osobowych montowano także łaziki terenowe, półciężarówki, a na podwoziach samochodów ciężarowych wytwarzano autobusy, sanitarki, furgony meblowe itp. Do 1939 roku Fabryka wyprodukowała ok. 12,6 tys. samochodów ciężarowych i ok. 9,3 tys. samochodów osobowych. We wrześniu 1939 roku fabryka została zniszczona. A oto uzupełnienie Pana Rafała Wodzickiego: Z PZInż nie było tak prosto: zaczęło się od Centralnych Warsztatów Samochodowych (wcześniej ta nazwa po niemiecku dotyczyła armii niemieckiej). Fabryka została zbombardowana doszczętnie w 1939 r. Ale to duża historia (fabryka była tam, gdzie dziś drukarnia - Terespolską była ul. Chodakowska). Cora z samochodami raczej nie miała nic wspólnego.  
Nr 15a: Sąd Rejonowy dla Pragi Południe i Pragi Północ. Budynek powstał po wojnie jako magazyn. W 2006 został przerobiony wg proj. pracowni SAMI Architekci.  ~ Fabryka Aparatury Mleczarskiej Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Fabryka powstała w 1958 z byłego Biura Projektowo-Montażowego. 01.12.1961 fabrykę przeniesiono do Marysina na ul. Korkową 153(?).  

Data nadania nazwy:

Komentarze



Komentarze (0)