Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Ujazdów

Informacje

Dodaj treść

Szwoleżerowie - formacja wojskowa lekkiej kawalerii, powstała we Francji w 1498 roku. Polskie jednostki tej formacji wsławiły się w bitwie pod Somosierrą w 1808 roku, w czasach Księstwa Warszawskiego istniał 8 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów, zaś w czasie II RP - trzy pułki. Żołnierze jednego z nich stacjonowali w koszarach nieopodal.

Ciekawostki

Powstała z dawnej drogi narolnej jako część ul. Agrykola, tzw. Agrykola Dolna, uregulowana w 1780 i obsadzona drzewami. W XVIII w. stało tu 5 domów, póki w 1818 nie zbudowano na całej długości ulicy koszar pułku kawalerii rosyjskiej. Dalej ciągnęły się tylko pola uprawne. W 1901 ulicę nazwano Ułańską, ale w 1919 powrócono do nazwy Agrykola. W 1935 Szwoleżerów nazwano część Myśliwieckiej. Osobną nazwę otrzymała dopiero w 1952.
 Stan obecny:
 Osiedle Szwoleżerów. Powstało w 1972-4 wg proj. Haliny Skibniewskiej i Witolda E. Katnera. Otrzymało nagrodę Mistera Warszawy74. Jest to 7 bloków dla ok. 1700 mieszkańców, pawilon handlowy i przychodnia lekarska.
 Nr 2: Kościół parafialny św. Ducha. Powstał w 1867 wg proj. Teodora Witkowskiego jako cerkiew św. Olgi przy koszarach huzarii. Obecnie jest to kościół wyznania polskokatolickiego.
 Nr 2a: Blok mieszkalny. Jednym z jego lokatorów był Tadeusz Hussak (ur. 1919) - jeden z najwybitniejszych księgarzy, wieloletni dyrektor naczelny "Domu Książki", wykładowca Policealnego Studium Księgarskiego oraz Instytutu Bibliotekoznawstwa UW, redaktor "Informatora Bibliotekarza i Księgarza", miesięcznika "Nasz klub" i kwartalnika "Księgarz", autor takich publikacji, jak "Byliśmy służbą społeczną...", "Dorobek kształcenia księgarzy", "Formy i metody informacji stosowane przez księgarstwo", "Książka w klubie rolnika", "Księgarstwo bliskie czytelnikom", "Miniksiążki", "Poradnik kolportera", "Reklama i propaganda książki" a także tomów wspomnień "Podole: młodość i nostalgia", "Zakola pamięci: Sybiraka wspomnienia i refleksje".
Węgierska Ekspozytura Handlowa. Powstała w 1972 wg proj. Jana Zdanowicza, wnętrza zaprojektował Bronisław Eibl. Budynek otrzymał nagrodę Mistera Warszawy w 1973.
 Nr 9: Koszary Inwalidów. Powstały w 1826-8. W 1983 umieszczono tu Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, w którym można zobaczyć polski salonik myśliwski wystawy „w polu i w kniei ukazująca faunę i florę Polski, a także „oko w oko, czyli trofea myśliwskie ze zbiorów Romana Hupałowskiego. Mieści się tu także wystawa hippologiczna.
 Data nadania nazwy:

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)