Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Pelcowizna

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.
Władysław Szerner (1836-1914) - malarz, ilustrator i rysownik.  Był wychowankiem Instytutu Szlacheckiego, w 1862 roku rozpoczął studia w  warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Trzy lata później wyjechał do  Monachium i tam kontynuował naukę. Był jednym z przyjaciół, admiratorów i  zarazem uczniów Józefa Brandta, z pracownią którego sąsiadowała jego  pracownia (tę pierwszą utrwalił na jednym ze swoich płócien).  Specjalizował się w tematyce batalistycznej, przedstawiając liczne  epizody z wojen szwedzkich ("Patrol", "Lisowczycy"),  tatarskich czy kozackich. Przybliżał również tematykę łowiecką a także  rodzajową, utrwalając na płótnach targi, karczmy czy popasy ("Przed karczmą").  Przez jego dzieła przewijały się motywy krakowskie oraz huculskie.  Często wyjeżdżał na Ukrainę i Wołyń. W latach 1874-1909 był członkiem  monachijskiego Künstvereinu, swoje prace wystawiał głównie w Monachium,  jednak można było je także podziwiać na wystawach w Krakowie, Lwowie czy  Warszawie. Dziś większość z nich znajduje się w prywatnych zbiorach.

Władysław Karol Szerner (1870-1936) - malarz, syn poprzedniego. Kształcił się w Akademii Monachijskiej, studiując równolegle agronomię na miejscowej Politechnice. Swoje obrazy przedstawiał na wystawach organizowanych w Krakowie i Warszawie przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych a od 1894 roku związał się z warszawskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. W swym dorobku miał m.in. oleje na płótnie "Pejzaż z pasterką i dzieckiem", "Dziewczyna na koniu", "Spotkanie", "Wojownik na koniu", "Atak". Często kopiował obrazy ojca, dlatego też swoje dzieła i kopie sygnował dopiskiem "jun".

Ciekawostki

Powstała na terenie miasteczka Golędzinów, które uzyskało prawa miejskie w 1764. W 1806, właściciel folwarku Golędzinów, Pec, wybudował tu karczmę wraz z kolonią, która nazwana została Pelcowizną.
Stan obecny:
Data nadanie nazwy: 1939.01.01

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)