Położenie

Dzielnice
Wola
Osiedla
Mirów

Informacje

Dodaj treść

Srebro - pierwiastek chemiczny o symbolu Ag (łac. argentum) i l.a. 47, cenny metal szlachetny barwy srebrzystobiałej, używany do wyrobu monet, biżuterii, naczyń, sztućców, filmów fotograficznych, kabli. Prawdopodobnie mieściły się tu fabryki metalurgiczne.

Ciekawostki

Powstała w 1865, podczas parcelacji tych terenów. Nazwana wg "metalowego klucza", charakterystycznego dla tej części miasta.
 
Stan obecny:
 
 ~ Nr 2 : 8 V 1918 roku w stojącym tu budynku otwarta została ufundowana ze składek publicznych Czytelnia, której nadano - zgodnie z wola warszawiaków - imię Stanisława Leszczyńskiego, znakomitego prawnika i działacza kulturalnego.
 
 Nr 12: pałacyk Herteuxa (Bormana). Powstał w 1883 (1880?) dla rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego, właściciela kamieniołomów w Szydłowcu. W 1895 dom kupił inż. Maurycy Borman, właściciel Fabryki Mechanicznej Borman i Szwede. W latach 30 właścicielami były różne firmy: Indogum, Efes, Sonda, Rols... Wynajmowano tu równiez pomieszczenia Biuru Wyborczemu Nowej Demokracji Do Dumy. W czasie I wojny mieściła się tu siedziba tajnej niemieckiej policji, aż wreszcie w latach powojennych biuro zasiłków i biuro emerytalne MSW. W 1937 podczas licytacji dom nabył skarb państwa. Do 1944 znajdował się tu ośrodek zdrowia, a w czasie Powstania Warszawskiego stacjonowała 3 kompania I Batalionu AK Chrobry II. Do 1973 pałac pozostał własnością RUCH. Od 1974 mieści się tu Muzeum Woli.
Nr 16: Towarzystwo Budowy Samochodów AS. Założone przez Jana Łaskiego w 1927. Firma miała warsztaty na Złotej 64 i do wybuchu wojny produkowano tu 2 samochody z silnikami francuskimi. Asy były miejskimi taksówkami, a jeden z ostatnich egzemplarzy służył jako część powstańczej barykady.
Osiedle Srebrna. Bloki powstałe w latach 1962-6 wg proj. Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Jest to sześć 12-piętrowych bloków dla 2500 mieszkańców. Mieszkania mają loggie, a każdy blok po kilka garaży.
 
 Data nadania nazwy: 1870 rok

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)