Położenie

Dzielnice
Osiedla

Informacje

Dodaj treść

Alfons Grotowski (1833-1922) - inżynier techniki sanitarnej, zasłużony pracownik wodociągów warszawskich, główny inżynier miasta.  Pochodził z Żarnowca,  niewiele wiadomo o początkach jego kariery. W Warszawie musiał działać już przed wybuchem powstania styczniowego. Od 1868 roku działały na Pradze zaprojektowane przez niego wodociągi a już dwa lata wcześniej przygotował techniczne rozwiązania fontanny stojącej na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu. W tymże 1868 roku opracował mechanizm wodotrysku przy pl. Bankowym a w 1873 roku tego w Ogrodzie Saskim. W 1881 roku został członkiem Komitetu Wodociągów i Kanalizacji, stając się jednym z najbliższych współpracowników Williama Lindleya. Zmarł w stolicy.     Spoczywa: Cmentarz Powązkowski, kwatera A, rząd II, miejsce 1/2.     Upamiętnienia: ul. Koszykowa 81 - ściana Wieży Ciśnień - tablica pamiątkowa wmurowana już w 1886 roku.

Ciekawostki

Skwer wydzielono z placu Starynkiewicza w 1936 na 50-cio lecie działania wodociągów. Ma wielkość ok. 2 ha. Rosną tu lipy, cisy, świerki, robinie, kasztanowce i buki.

Stan obecny:

Głaz pamiątkowy. Ustawiony tu w 1936 na pamiątkę 50-lecia wodociągów warszawskich. Kamień wydobyto podczas prac kanalizacyjnych w latach 30. Na głazie napis związany z inż. Grotowskim i jubileuszem wodociągów.

Data nadania nazwy: 1936.12.01

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)