Skorochód-Majewskiego Walentego

Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Rakowiec

Informacje

Dodaj treść

Walenty Skorochód-Majewski (1764-1835)  orientalista, z zawodu notariusz. Pochodził z podgrodzieńskiego majątku Guzy, w stolicy znalazł się jako piętnastolatek. Był absolwentem kolegium pijarskiego, później również nauczycielem. Uczestniczył w obronie stolicy podczas powstania kościuszkowskiego, dowodząc batalionem milicji. Od 1800 roku pracował w Archiwum Metryk Koronnych, tworząc podwaliny Archiwum Głównego Akt Dawnych. Był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, specjalizował się w sanskrytologii oraz indianistyce, wydał m.in. "Gramatykę języka tureckiego". W swoim mieszkaniu przy ul. Świętojańskiej 21 (kamienica Metrykantów) prowadził pierwszą w Polsce drukarnię sanskrycką. Zaliczany był do grona oryginałów warszawskich ze względu na częste noszenie kontusza i rygorystyczne przestrzeganie staropolskich obyczajów. Zmarł w stolicy.    Spoczywa:  Cmentarz Powązkowski, kwatera 29 wprost, rząd VI, miejsce 3.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Rakowiec. Powstawały między 1958 a końcem lat 70 XX w. wg proj. Zofii i Oskara Hansenów, Zasława Malickiego i Mariana Szymanowskiego. Na pd od Dickensa po stronie Siemieńskiego.

Bloki osiedla Szosa Krakowska. Powstały w latach 1957-67 wg proj. Bohdana Pniewskiego, Leszka Kołacza i Witolda Parczewskiego. Przeznaczone dla 40.000 mieszkańców, chodziło o wrażenie wjazdu do wielkiego miasta od strony Krakowa.

Nr 17: Szkoła Podstawowa nr 164 im. Gabrieli Mistral.

Ognisko Pracy Pozaszkolnej.

Data nadania nazwy: 1960.03.31

KomentarzeKomentarze (0)