Położenie

Dzielnice
Żoliborz
Osiedla
Sady Żoliborskie

Informacje

Dodaj treść

Przasnysz - powiatowe miasto w woj. mazowieckim, położone nad rzeką Węgierką (dopływ Orzyca). Nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia młynarza Przaśnika (Przasnyka, Przasnycha), który prowadził tu karczmę i ugościł w niej zbłąkanego w kniejach księcia Konrada I Mazowieckiego. Prawa miejskie w 1427 roku nadał książę mazowiecki Janusz I Starszy.

Ciekawostki

Stan obecny:
Nr 12 a: w tym domu mieszkał Przemysław Burchard (1925-2008) - podróżnik, pisarz i reportażysta. Był inicjatorem alpinizmu podziemnego i swobodnego nurkowania w Polsce, zwiedził prawie cały świat, co opisał w licznych książkach (m.in. "Wśród magotów i krokodyli", "Dżungla za progiem", "Australijczycy"). Przez wiele lat był redaktorem miesięcznika "Poznaj Świat", w swym dorobku literackim miał również popularne przewodniki po Bułgarii, Węgrzech czy Rumunii.
 
Nr 18: w tym domu mieszkał Krzysztof Dunin-Wąsowicz (ur. 1923) - historyk varsavianista. Podczas okupacji hitlerowskiej był podchorążym pułku "Baszta" AK, aktywnie współpracował z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Później związał się z PPS. Odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest autorem 22 książek i 420 prac naukowych (m.in. 'Warszawa w pierwszej wojnie światowej" czy "Warszawa w latach 1939-1945").

 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)