Upamiętnia uchwalenie konstytucji PRL w 22.07.1952.
Powstał w 1952 jako część założenia MDM na miejscu skrzyżowania Marszałkowskiej, Pięknej, Koszykowej i Śniadeckich. W celu budowy założenia zburzono wiele dobrze zachowanych domów. Obrzeża placu zabudowano monumentalnymi budowlami z ogromnymi arkadami. Na środku umieszczono parking. Architektura wzorowana była na kamienicy Krasińskich z pl. Małachowskiego 2. Podobno bramy były zbudowane tak duże, żeby mogły wjechać tam czołgi. Pierwszy zaczął powstawać dom na rogu ul. Śniadeckich - 16.09.1950, kiedy to przewodniczący SRN Jerzy Albrecht wmurował zalakowaną puszkę z aktem erekcyjnym osiedla. Po przemówieniach przodownikpracy Józef Czajka dał pokaz pracy zespołowej. 21.07.1951 murarz Antoni Ostatek wręczył pierwsze klucze do mieszkań budynku z podcieniami na placu. Plac stanowił tło do licznych publikacji propagandowych, tu rozwiązywały się pochody pierwszomajowe: ludzie po prostu skręcali i siadali w kawiarniach i szli do Łazienek. W 1968 nastąpiło tu starcie młodzieży z milicją. W stanie wojennym ZOMO pacyfikowało demonstrantów. W 200? Plac wyremontowano. W sylwestra 2008\2009 odbyła się tu wielka impreza z udziałem 100.000 osób, z muzyką polską i zagraniczną, a także wielkim pokazem fajerwerków.
Stan obecny:
Nr 1: Hotel MDM. Powstał w 1952 wg proj. Stanisława Jankowskiego, Jana Knothe, Józefa Sigalina i Zygmunta Stępińskiego. Działał tu też dansing ‘Pod Kandelabrami.
Nr 2: Blok osiedla MDM. Brama przejściowa na ul. Śniadeckich.
Nr 3: Blok osiedla MDM.
Nr 4: Blok osiedla MDM. Podcienie. W podcieniach odbywały się pokazy mody.
Nr 5: w tym domu mieszkał Czesław Pius Ciapało (ur. 1942) - artysta malarz, twórca ponad 1500 obrazów olejnych, w tym słynnych monumentalnych utworów malarskich (w tym o wym. 5,4x21 m) zwanych wizualnymi symfoniami, uporządkowanymi wg gam i tonacji.
Nr 6: w tym domu mieszkał Jan Ciecierski (1899-1987) - aktor i reżyser. Zwiazany był z warszawskimi teatrami Ateneum, Miejskim Teatrem Dramatycznym oraz Polskim a od 1962 roku do śmierci z Narodowym. Na scenie wcielił się m.in. w postać Orgona w "Świętoszku", widzowie telewizyjni pamiętają go zaś m.in. z seriali "Lalka" czy "Wielka miłość Balzaka". Jego sąsiadem był Bohdan Drozdowski (ur. 1931) - pisarz (m.in. powieści "Arnhem - ciemne światło", "Stare srebra"), poeta (tomiki "Jest takie drzewo" czy "Piołun"), dramaturg ("Z Szekspirem", "Zapach cygar" czy biograficzny o C. K. Norwidzie "Bóg na śmieciach"), tłumacz dzieł Szekspira ("Otello" oraz "Antoniusz i Kleopatra"), wieloletni redaktor naczelny "Współczesności" oraz "Poezji".
Nr 7: Blok osiedla MDM. W bramie na ul. Piękną kasetonowe sklepienia ceramiczne.
Budynki osiedla MDM. Powstały w 1950-2, uzupełniane do 1963 wg proj. Stanisława Jankowskiego, Jana Knothe, Józefa Sigalina i Zygmunta Stępińskiego.
Neon Siatkarza. Jeden z najstarszych warszawskich neonów, mieści się nad sklepem sportowym. Niedawno odrestaurowany.
Kandelabry. Dwa obłożone piaskowcem z kamieniołomów w Szczytnie kandelabry z 1952 górują nad placem.
Data nadania nazwy:
Nazwa nadana ponownie 2012.05.17