Pietraszewicza Bronisława „Lota”

Położenie

Dzielnice
Ursynów
Osiedla
Natolin

Informacje

Dodaj treść

Bronisław Pietraszewicz ps. "Lot", "Ryś" (1922-1944) - harcerz, żołnierz Szarych Szeregów. Urodził się w Duniłowiczach na terenie dzisiejszej Białorusi, jako dwulatek znalazł się wraz z rodzicami na warszawskim Żoliborzu i zamieszkał w domu przy ul. Słowackiego (dziś nr 38/46). Tu uczęszczał do szkoły Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Robotników, po czym kontynuował ją w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego. Maturę zdał już w czasie okupacji hitlerowskiej prawdopodobnie w I Gimnazjum Męskim im. Jenerała Sowińskiego po czym został słuchaczem Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Wawelberga i Rotwanda. Aktywnie działał w żoliborskim "północnym" oddziale PET-u, z członkami którego w 1942 roku znalazł się w strukturach Szarych Szeregów a rok później przeszedł z jego Grup Szturmowych do powstałego właśnie Batalionu "Parasol", obejmując dowodzeniem I plutonem. Został wówczas słuchaczem Szkoły Podchorążych "Agricola". Swoje pseudonimy zawdzięczał zainteresowaniom lotniczym i przyrodniczym. Uczestniczył w wielu akcjach bojowych, m.in. 7 IX 1943 roku przy ul. Marszałkowskiej na Franza Bürkla - sierżanta SS, jednego z najbardziej sadystycznych komendantów więzienia na Pawiaku. 1 II 1944 roku dowodził zamachem na kata Warszawy Franza Kutscherę. Ciężko ranny w brzuch zmarł po czterech dniach.
  Spoczywa:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera 20 A, rząd VI, miejsce 19 (pierwotnie w kwaterze Szarych Szeregów tegoż cmentarza).
 Upamiętnienia:
Aleje Ujazdowskie 23 - głaz z jego nazwiskiem, upamiętniający zamach na Kutscherę, odsłonięty 1 II 1995 roku.
ul. J. Słowackiego 38/46 - frontowa ściana domu, w którym mieszkał w latach 1928-1944 - tablica pamiątkowa (odsłonięcie prawdopodobnie w 1989 roku).

Ciekawostki

Stan obecny:
 Data nadania nazwy:
1990.12.07

KomentarzeKomentarze (0)