Artur Franciszek Michał Oppman ps. Or-Ot (1867-1931) - poeta. Przyszedł na świat w kamienicy przy ul. Leszno 4 w Warszawie, w tym mieście kształcił się w II Gimnazjum Warszawskie a następnie w Szkole Handlowej im. L. Kronenberga. Zadebiutował jako szesnastolatek wierszem wydrukowanym na łamach "Dziennika dla Wszystkich" a pseudonim swój obrał z powodu błędu korektora, który tak odczytał skrót jego imienia i nazwiska. Na krótko opuścił stolicę i w latach 1890-92 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po powrocie do rodzinnego miasta współpracował m.in. z "Bluszczem", "Kłosami" a także "Wędrowcem", którego wkrótce stał się jednym z redaktorów. W swoich wierszach opisywał głównie uroki Starego Miasta. Jego mieszkanie we własnym domu przy ul. Kanonia 8 stało się ważnym salonem literackim. Należał do Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich, był członkiem Straży Piśmiennictwa Polskiego. Pomimo niemłodego już wieku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Swoje utwory poetyckie opublikował w zbiorach "Ze Starego Miasta" oraz "Pieśni", jednak do historii literatury przeszedł jako autor "Legend warszawskich", na które złożyło się ponad 30 utworów (również prozą), m.in. "Syrena", "Bazyliszek", "Złota kaczka", "Kościół Marii Panny" i "Rynek Starego Miasta". Pod koniec życia zamieszkał na Żoliborzu, gdzie zmarł.
Spoczywa:
Cmentarz Powązkowski, Aleja Zasłużonych, 3 grób od strony zachodniej.
Upamiętnienia:
ul. Kanonia 8 - dom własny, w którym mieszkał w latach 1910-25 - marmurowa tablica (odsłonięcie - 6 V 1961), będące rekonstrukcją przedwojennej (odsłonięcie - 4 XI 1933, jednak z dłuższym tekstem).
Do 1941 roku był patronem dzisiejszej ul. Szarotki.
Stan obecny:
Nr 5: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana. Szkołę otwarto w 1961, jej ówczesnym patronem był Szenwald. Pierwszą kierowniczką została Ludwika Jarosińska. Z pieniędzy Komitetu Rodzicielskiego ufundowano sztandar i popiersie patrona, wykonane przez Barbarę Zbrożynę. W roku 1963\64 uczęszczała tu rekordowa ilość uczniów: 1214. W 1965 dyrektorem szkoły zostaje Stanisław Wasążnik, w szkole organizuje się półinternat. W 1968 dyrektorem zostaje Jadwiga Opalińska. W 1969 posadę dyrektora obejmuje na najbliższe 14 lat Helena Florczak. Dyrektorem zostaje Barbara Żołądkiewicz w 1983. W 1990 Elżbieta Rządkowska zostaje dyrektorem szkoły. W 1991 szkoła otrzymuje pracownię komputerową.
Osiedle Żoliborz Południowy. Osiedle bloków z poł. lat 60 XX w. proj. Bogusława Karczewskiego. Kilkanaście bloków dla ok. 6.000 lokatorów.
Data nadania nazwy: 1961.11.24