Położenie

Dzielnice
Śródmieście
Osiedla
Muranów

Informacje

Dodaj treść

Znajdowała się na terenie jurydyki Nowolipie, założonej przez brygidki, przybyłe ze wsi Lipie.

Ciekawostki

Została wytyczona w 1624 na terenie jurydyki Nowolipie. Zabudowa była typowo wiejska, ludność zajmowała się ogrodnictwem, stąd wzięła się inna nazwa ulicy, Ogrodniki w 1762. Dzisiejszą nazwę nosi od 1770, choć nazywano ją też Nowolipską. Zabudowa była luźna, 20 małych domów, dworków drewnianych i 11 chałup. Stał tu pałac Sołtyka, w którym umieszczono potem Dyrekcję Towarzystwa Ogniowego. Od 1839 działał tu szpital żydowski. W 2. poł. XIX w. zaczęły pojawiać się tu domy modlitw muzułmanów. Dopiero po 1870 ulicę zabudowano skromnymi kamieniczkami żydowskimi, mieszkali tu najczęściej litwacy, czyli Żydzi z Litwy i Białorusi, mówiąca głównie po rosyjsku. Kwitł w kamienicach drobny handel i rzemiosło usługowe. Od 1870 zaczęto budować 3-piętrowe kamienice. W 1940 ulica została włączona do getta i w 1943 zupełnie zniszczona. Po wojnie poszerzono ulicę i zabudowano ją socrealistycznymi blokami.

Stan obecny:

 ~ Nr 1: Gmach I Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej.
 Nr 2: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 2a: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 4: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 6: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 6a: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 8: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 9: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 9a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 9b: Agora - Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy). Przez wiele lat mieściła się tu rozgłośnia Radia Zet.
 Nr 10: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 10a: Przedszkole Nr 10.
 Nr 11: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 11a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 ~ Nr 11/13/15: Gmach II Rosyjskiego Gimnazjum Męskiego.
 Nr 12: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 12a: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 13: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 14: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 15: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 16: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 17: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 17a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 17b: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 17c: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 18: Kościół pw. Św. Augustyna. Neoromański kościół powstał w latach 1890-6 wg proj. Edwarda Cichockiego i Józefa Husa z fundacji urzędnika Józefa Mikulickiego i hr Aleksandry Potockiej. Jest to bazylika trójnawowa z wieżą wysokości 82 m. Fundusze na budowę przekazała Aleksandra Potocka, resztę zgromadzono w czasie kwest publicznych. Pomimo, że msze odprawiano już od 1896, to kościół konsekrowano dopiero w 1905, a parafię utworzono w 1917. W 1940, wraz z całą ulicą, kościół znalazł się na terenie getta; księży przeniesiono, a w budynku utworzono magazyn mebli i stajnię. Podczas powstania w getcie Niemcy podpalili kościół, ale zniszczał tylko dach. Po wojnie pozostała jako jedna z niewielu budowli na terenie getta. W 1947 świątynię zaczęto odbudowywać, choć pracę ukończono w latach 60. 07.10.1957 zdarzył się tu cud; przechodnie zauważyli świetlne smugi na szczycie wieży. W ciągu miesiąca gromadziły się tu tłumy ludzi obserwujących zjawisko, mimo zapewnień autorytetów kościelnych, że to nie ma nic wspólnego z cudem. Wreszcie metalowe części wieży pomalowano i zjawisko ustało.
Wewnątrz zachował się ołtarz główny fundacji Sobańskich proj. Józefa Piusa Dziekońskiego, figura św. Rodziny, dzieło Włocha Ferdinando Pallo; ambona z 1909 z rzeźbą Chrzest Mieszka I wg proj. Dziekońskiego; droga krzyżowa z 1909, 5 ołtarzy bocznych i tablica erekcyjna.
 Figura Matki Boskiej. Postawiona w 1913.
 Nr 19: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 19a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 19b: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 20: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 20a: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 21: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 21a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 21b: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 22: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 23: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 24: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 25: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 25a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 25b: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 26: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 27: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 27a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 27b: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 27d: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 28: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 28a: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego
 Nr 28b: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 29: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 29a: Blok osiedla Muranów I. Powstał w 1949-56 wg proj. Bohdana Lacherta na południowej stronie al. JP II. Osiedle powstało na 3-4 metrowej kupie gruzów, której nie sprzątano, bo jak wyliczono, 10.000 robotników z 4 lokomotywami i 420 wagonami, sprzątało by teren w 4 lata. Pierwsze mieszkania, już w 1950 dostali Franciszek Klapiński, który był dozorcą 6 nowych bloków i oprowadzał świeżych lokatorów po nich. Sam otrzymał trzypokojowe mieszkanie. Kolejnym z mieszkańców był przodownik pracy z Mostostalu, budowniczy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Stanisław Korycki. Trzeci lokator Muranowa to był kontroler z MZK Marian Jackowski.(Były to mieszkania w okolicy Żelaznej z galeriami zamiast korytarzy)
 Nr 30: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 32: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 Nr 34: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego 
 Nr 36: Blok osiedla Muranów. Powstał w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
 ~ Nr 45: Żeńskie Prywatne Gimnazjum i Liceum Hermana Kaleckiego nr 150.
 ~ Nr 51: Kamienica Eugeniusza Torzewskiego.
 
 ~ Nr 68: Kamienica. W jej podziemiach zostało ukryte Archiwum Emanuela Ringelbluma
 

 Data nadania nazwy: 1770 rok

Komentarze



Komentarze (0)