Modzelewskiego Zygmunta

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Służew

Informacje

Dodaj treść

Zygmunt Modzelewski (1900-1957) - działacz robotniczy, polityk, ekonomista. Pochodził z Częstochowy, już jako siedemnastolatek został członkiem SDKPiL, w 1923 roku na fałszywych papierach wyjechał do Paryża, gdzie kształcił w Szkole Nauk Politycznych a także na uniwersytecie, uzyskując w 1928 roku doktorat z ekonomii. Był członkiem Komitetu Centralnego Francuskiej Partii Komunistycznej. Po czternastu latach wyjechał do ZSRR, współtworząc Związek Patriotów Polskich a także 1. Dywizję Piechoty im. T. Kościuszki. Wraz z nastaniem nowego ustroju powrócił do Polski, wstępując w szeregi PZPR i w latach 1947-51piastując tekę ministra spraw zagranicznych. Do 1954 członek Rady Państwa, już w 1951 roku mianowany został rektorem Instytutu Nauk Społecznych przy KC PZPR. Należał do grona organizatorów Polskiej Akademii Naukowej. Zmarł w Warszawie.
 

Spoczywa:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera 27 A, rząd TUJE (Aleja Zasłużonych), miejsce 8/9.

Jego nazwisko od wielu lat znajduje się na listach patronów do dekomunizacji.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 2,4,6,8,10: Bloki osiedla Służewiec. Powstawały na przeł. lat  60 i 70 XX w. wg proj. Urszuli Ciborowski, Jerzego Czyża, Jana  Furmana, Andrzeja Skopińskiego, Jerzego Skrzypczaka i Tadeusza  Mrówczyńskiego. Było to osiedle prototypów, ponieważ wypróbowywano tu  wszystkie nowe wynalazki, krajowe i zagraniczne: bloki małe i duże, z  wielkiej płyty i wylewane, wykładziny podłogowe, ogrzewania sufitowe,  ścianki gipsowe i drewniane. U mieszkańców zasięgano opinii, który  wynalazek się sprawdza, a który powoduje usterki i jest bezsensowny.  Mimo kłopotów, jakie te eksperymenty powodowały, chętnych nie brakowało.

Nr 23,27,40,42\44,48\50: Bloki osiedla Służew Fort. Powstały w poł. lat 70 XX w. wg proj. Tadeusza Mrówczyńskiego.

Bloki Osiedla Domaniewska. Między ul. Domaniewską a al.  Wilanowską. Powstały w 1970-7 wg proj. Tadeusza Mrówczyńskiego. Jest to  17 bloków z ok. 7.000 mieszkańców. Szkoła, 2 przedszkola i 2 pawilony  handlowe.

Nr 35: Blok Nowego osiedla Domaniewska.

Nr 58a: Blok Nowego osiedla Domaniewska.
Bloki Osiedla Wierzbno. Między Malczewskiego a Woronicza. Powstały w 1955-70 wg proj. Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego, Eugeniusza Wierzbickiego i Zofii Fafiusowej. 

Nr 77: Biurowiec. Składa się z dwóch budynków. Pierwszy został oddany do użytku w 2005 roku, drugi powstał w latach 2007-2009, liczy sobie sześć pięter. Ma zaokrąglony narożnik i nieco wycofany parter, który sprawia optyczne wrażenie unoszenia się budowli nad ziemią. Projektantem jest pracownia ARE.
 

Data nadania nazwy: 1961.11.24

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

Komentarze



Komentarze (0)