Nazwa nawiązuje prawdopodobnie do sielankowego wyglądu ulicy z XVIII w.
Do 1954.04.12 taką samą nazwę nosiła dzisiejsza ul. Sympatyczna.
Powstała w XVIII w. jako polna droga. Ulica zabudowana była drewnianymi dworkami z ogrodami, wśród glinianek. Zabudowania w charakterze miejskim pojawiły się w XIX w., np. garbarnia Perlmuttera. W 1943, wraz z całym gettem została zniszczona.
Stan obecny:
Nr 2: bunkier Kwatery Głównej Żydowskiej Organizacji Bojowej. Przed wojną miejsce nosiło nr 18. W trakcie powstania w getcie mieściła się tu główna kwatera ŻOB pod wodzą Mordechaja Anielewicza. 08.05.1943 otoczone prze hitlerowców dowództwo, zaatakowane granatami i gazami bojowymi, wybrało samobójstwo i wysadziło bunkier wraz z sobą w powietrze. Dziś wznosi się tu pamiątkowy kopiec, który usypano na pocz. lat 50. Wraz z tablicami oświęconymi bohaterom getta: łącznikowi z AK Arie Jurkowi Wilnerowi, Mordehajowi Anielewiczowi, działaczowi partii Poalej-Syjon Majerowi Majerowiczowi, łączniczce ŻOB Frumie Płotnickiej, rabinowi Icchakowi Nyssenbaumowi, Januszowi Korczakowi i poecie Icchakowi Kacenelsonowi, kopiec włączono do Traktu Pamięci, powstałemu w 1988 wg proj. Zbigniewa Gąsiora, Stanisława Jankowskiego i Marka Moderau.
~ Nr 14: Ochronka żydowska. Powstała w II poł. XIX w., oprócz wychowania uczyła także elementarnych nauk.
Bloki osiedla Muranów. Powstały w 1956-69 wg proj. Wacława Eytnera, Tadeusza Mrówczyńskiego, Tadeusza Perzyńskiego i Stanisława Rymaszewskiego.
Data nadania nazwy: 1771 rok